Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi zatrzymali po pościgu pijanego kierowcę z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

Data publikacji 10.07.2017

Policjanci z Legnicy zatrzymali po pościgu mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i podjął próbę ucieczki. Jak się później okazało był on kompletnie pijany i posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Kierujący nie miał przy sobie też dokumentów, które są wymagane podczas kontroli drogowej, przewoził pasażera bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, poruszał się pojazdem bez aktualnych badań technicznych, obowiązkowego wyposażenia, jakie jest wymagane i nie posiadając aktualnego ubezpieczenia OC.

Policjanci Rewiru II Dzielnicowych w miejscowości Lisowice zauważyli samochód marki Opel Corsa włączający się do ruchu. Kierujący pojazdem na widok funkcjonariuszy zaczął nerwowo się zachowywać. Policjanci postanowili, więc zatrzymać pojazd do kontroli i sprawdzić przyczynę zachowania kierowcy.

Kierujący widząc sygnały dawane przez funkcjonariuszy do zatrzymania się, gwałtownie przyspieszył. Policjanci ruszyli za nim. Mimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierujący nie zamierzał się zatrzymać i poddać kontroli drogowej. W pewnym momencie uciekający pojazd zjechał na polną drogę i zatrzymał się w zaroślach.

W pojeździe za kierownicą siedział 31 – latek, który był kompletnie pijany. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało u mężczyzny ponad 2 promile. To jednak nie koniec jego problemów. Po sprawdzeniu kierującego w policyjnych systemach okazało się, że posiada on dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.

Mężczyzna uciekając popełnił też szereg wykroczeń. Kierujący nie miał przy sobie żadnych dokumentów, które są wymagane podczas kontroli drogowej, przewoził pasażera bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, poruszał się pojazdem bez aktualnych badań technicznych, obowiązkowego wyposażenia, jakie jest wymagane i nie posiadając aktualnego ubezpieczenia OC. Mężczyznę zatrzymano i osadzono w policyjnym areszcie, a pojazd usunięto pomocą drogową.

Prokuratura zastosowała wobec 31 - latka dozór policyjny połączony z nakazem powstrzymania się od nadużywania alkoholu i prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przypominamy:
Zgodnie z nowym przepisami, które weszły w życie 1 czerwca br., za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zgodnie z art. 178a kodeksu karnego grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Jeżeli nietrzeźwy kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu lub kierował samochodem w stanie nietrzeźwości podczas obowiązywania go zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, zagrożenie karą za to przestępstwo jest zwiększone i wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu)

Powrót na górę strony