Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji

Data publikacji 11.07.2017

Dobiegają końca wspólne polsko-włoskie patrole policyjne na terytorium RP. Z tego względu, w dniu dzisiejszym w Komendzie Głównej Policji odbyło sie spotkanie Zastępcy Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Jana Lacha z Ambasadorem Republiki Włoskiej Panem Allesandro De Pedys, oficerem łącznikowym Panią ppłk. Silvaną Giusti oraz oczywiście włoskimi policjantami pełniacymi służbę na terenie Warszawy, którym towarzyszyli polscy “partnerzy z patrolu”.

Wspólne patrole stanowią bardzo skuteczny instrument międzynarodowej współpracy policyjnej, wysoko oceniany przez samych funkcjonariuszy, jak i przede wszystkim obywateli poszczególnych państw, którym “rodowici” policjanci niosą wsparcie i poczucie bezpieczeństwa podczas podróży zagranicznych.

Biuro Prewencji wraz z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji KGP w ostatnich latach intensyfikują działania na rzecz rozszerzenia tego rodzaju współpracy, co podkreślił Dyrektor Biura Prewencji KGP insp. Dariusz Minkiewicz.

Zadania realizowane w ramch wspólnych międzynarodowych patroli policyjnych wpisują się również w zadania realizowane przez służby dyplomatyczne poszczególnych krajów, stąd też problematyka ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony dyplomatów.

W bieżącym sezonie wakacyjnym po raz pierwszy zorganizowano polsko-włoskie patrole na terenie naszego kraju. Umożliwiło to podpisane w dniu 24 listopada 2016 r. w Rzymie Porozumienia Wykonawczego pomiędzy Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Włoskiej w sprawie zasad i warunków prowadzenia wspólnych patroli. W lutym tego roku czterej polscy funkcjonariusze wspierali włoską Policję na stokach alpejskich w miejscowości Moena, bardzo popularnym kurorcie pośród polskich miłośników zimowego wypoczynku.

W ramach tych działań strona włoska delegowała w drugiej połowie czerwca na terytorium RP na 2 tygodnie dwoje funkcjonariuszy do Krakowa oraz, w pierwszej połowie lipca, dwóch funkcjonariuszy do Warszawy. Wymienieni policjanci mieli za zadanie pełnienie służby patrolowej w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów z Włoch, jak również podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO U21.

W czasie wspólnych patroli, na terenie garnizonu małopolskiego, oprócz starego miasta i głównych zabytków Krakowa włoscy funkcjonariusze odbywali również służbę w ramach zabezpieczenia meczów Włoskiej Drużyny Narodowej rozgrywanych w ramach w.w. turnieju na stadionie Cracovii oraz Stadionie Miejskim w Tychach, zostali zapoznani m.in. z Ojcowskim Parkiem Narodowym i Kopalnią Soli w Wieliczce. Garnizon stołeczny przygotował patrole m.in. w rejonie warszawskiej Starówki i Traktu Królewskiego. Zaprezentowano im również Stołeczne Stanowisko Kierowania oraz funkcjonowanie numerów alarmowych 997 i 112. Ponadto, włoscy funkcjonariusze mieli możliwość uczestniczyć w zabezpieczeniu II szczytu inicjatywy Trójmorza w Warszawie oraz wizyty Prezydenta USA Pana Donalda Trumpa.

Podczas dzisiejszego spotkania Ambasador Republiki Włoskiej Pan Allesandro De Pedys złożył na ręce Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jana Lacha podziękowania za organizację przedsięwzięcia. Podkreślił, iż jest to bardzo dobre rozwiązanie wzmacniające policyjną współpracę, która dotychczas odbywała się głównie w zakresie służby kryminalnej. Aspekt prewencyjny jest równie istotny. Nadmienił, iż Włoska Policja również uczestniczy w podobnych przedsięwzięciach na terenie innych krajów oraz wyraził nadzieję na dalsze rozszerzenie współpracy w tym zakresie o organizację patroli polsko-włoskich na terenie największych ośrodków turystycznych we Włoszech, w tym w szczególności w Rzymie. Polacy są dość znaczącą gupą turystów na terenie Włoch.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach podziękował za dotychczasową współpracę nie tylko w zakresie możliwości zabezpieczenia sezonu narciarskiego we Włoszech, które miało miejsce w lutym br., ale również za dotychczasowe działania związane z zabezpieczeniem imprez masowych w Polsce, w których uczestniczyli włoscy policjanci. Nadinsp. Jan Lach podkreślił, że idea wspólnych patroli międzynarodowych jest już rozwiązaniem ugruntowanym w skali Europy. Wykorzystywana jest głownie na potrzeby wsparcia policji poszczególnych krajów podczas sezonów turystycznych, gdy setki tysięcy turystów odwiedzają poszczególne kraje. Podobnie sprawdziła się podczas zabezpieczania szeroko pojmowanych imprez masowych o zasięgu międzynarodowym. Dotychczasowe doświadczenia dowiodły, że turyści bardzo pozytywnie odnoszą się do funkcjonariuszy Policji ze swoich krajów, co znacznie ułatwia realizację niezbędnych czynności służbowych i podnosi poziom bezpieczeństwa obywateli.

Podczas spotkania swoimi wrażeniami z wizyty w Polsce podzielili się oczywiście włoscy policjanci Panowie: Giacomo De Tomasso z Polizia Di Stato  oraz Agostino Sanna z Carabinieri. Tu warto podkreślić, iż pojęcie policji we Włoszech jest szersze niż w Polsce, albowiem obejmuje kilka rodzajów służb. Włoscy policjanci podkreślili, że zostali przyjęci bardzo gościnnie przez stołecznych policjantów, jednocześnie byli bardzo zaskoczeni dużą liczbą Włochów przebywających w Polsce, którzy kierowali w ich stronę wyrazy swojej sympati. Rodacy widząc ich na ulicach Warszawy, początkowo nawet niedowierzali, iż są włoskimi policjantami, a dochodzili do wniosku, że polscy policjanci mają takie same mudury jak włoscy. Dopiero podczas bliższych rozmów wychodzili z tego błędnego przekanania podkreślając, iż jest to bardzo cenna incjatywa.

Zastępca Komendanta Głównego Policji dodał, iż Polska Policja od lat wspiera swoich chorwackich kolegów podczas zabezpieczenia letniego sezonu turystycznego na wybrzezu Adriatyku, a w obecnym sezonie letnim polscy policjanci będą również, wzorem działań zainaugurowanych w zeszłym roku, w sierpniu wspierać bułgarskich funkcjonariuszy na Słonecznym Brzegu Morza Czarnego.

(BP KGP / ig; fot. A. Mitura BKS KGP)

  • Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji
  • Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji
  • Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji
  • Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji
  • Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji
  • Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji
  • Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji
  • Spotkanie Ambasadora Republiki Włoskiej z Zastępcą Komendanta Głównego Policji
Powrót na górę strony