Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Nielegalny streaming w Internecie płatnych kanałów telewizyjnych

Data publikacji 16.07.2017

Policjanci z Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie ustalili, organizatora tzw. streamingu tj. nielegalnego rozpowszechniania w sieci Internet kanałów telewizyjnych płatnych platform cyfrowych. Streaming narusza przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Mieszkaniec powiatu puławskiego, co najmniej od lutego 2017 r. oferował streaming kanałów telewizyjnych kilku platform cyfrowych, bez wymaganej zgody wymienionych firm, nieograniczonej liczbie użytkowników Internetu.

Pewnego rodzaju reklamę swojej nielegalnej działalności prowadził na portalu społecznościowym.  Właśnie tam można było zobaczyć jakie strony oraz poszczególne wydarzeń sportowych, były nielegalnie „steaming-owane” w intrenecie. Użytkownik ten reklamował się zamieszczając wpisy prowadzonych przez siebie stron: „wszystko jest za free - bez żadnych limitów czasowych i rejestracji”.

Jako administrator reklamował się codziennie na bardzo popularnej stronie internetowej udostępniającej linki do wydarzeń sportowych. Dany link dedykowany był do konkretnego wydarzenia sportowego emitowanego na danym kanale telewizyjnym. Jak ustalili funkcjonariusze Cyber KWP w Lublinie - na stronach internetowych prowadzonych przez mieszkańca powiatu puławskiego organizował on streaming wszystkich polskojęzycznych kanałów sportowych. Ponadto emitowane były również wydarzenia sportowe nadawane w systemie Pay-Per-View

W minionym tygodniu funkcjonariusze Cyber z KWP wspólnie policjantami z puławskiej Komendy, weszli na przeszukanie do 30-letniego mieszkańca Końskowoli. Podczas czynności przeszukania potwierdzono nielegalną działalność prowadzoną przez ustalonego mężczyznę i zabezpieczono sprzęt komputerowy służący do nielegalnego rozpowszechniania kodowanych programów telewizyjnych innym użytkownikom internetu. Zabezpieczony sprzęt przekazany będzie do analizy biegłemu sądowemu. W toku czynności wykonywanych przez funkcjonariuszy zgromadzono bardzo szeroki materiał dotyczący nielegalnej działalności prowadzonej przez administratora ustalonych stron internetowych.

Streaming narusza przepisy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego stałe źródło dochodu albo działalność przestępną organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

R.L.R

Powrót na górę strony