Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uczniowie z Tyczyna laureatami konkursu "Policjanci w służbie historii"

Data publikacji 18.07.2017

Liceum Ogólnokształcące w Tyczynie znalazło się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Policjanci w służbie historii”. Projekt zwycięskiego zespołu uczniów klasy policyjnej pod opieką mgr Małgorzaty Sochackiej w składzie: Natalia Szewczyk, Mikołaj Hajduk i Arkadiusz Szlęzak, powstał we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

Organizatorem konkursu był Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Komenda Główna Policji. Jego celem było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego.

W ramach zadań konkursowych, licealiści odkrywali miejsca pamięci związane z historią policji,także sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Zdobytą w ten sposób wiedzę mieli przekazać innym poprzez opis miejsca pamięci, przedstawienie wybranej sylwetki policjanta oraz przeprowadzenie żywej lekcji historii

Do konkursu zgłosili się uczniowie klasy policyjnej Zespółu Szkół w Tyczynie. Licealiści pod opieką mgr Małgorzaty Sochackiej nawiązali współpracę z policjantami z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, którzy konsultowali projekt i brali udział w spotkaniach z młodzieżą w ramach lekcji otwartych. Przygotowując się do konkursu, tyczyńscy uczniowie odwiedzili m.in. Podkarpacką Izbę Pamięci Służb Policyjnych w Krośnie.

Po konsultacjach i rozmowach licealiści wybrali do projektu postać policjanta Jana Krawczyka, a jako miejsce pamięci Mielecką Ścianę Katyńską na murze kościoła pw. św. Mateusza. Żywą lekcję historii przygotowali dla uczniów swojej szkoły. W zajęciach brali udział zainteresowani uczniowie z klas 1a, 1b, 2a i 2b, w sumie 30 osób. Celem tej lekcji było poprowadzenie uczestników przez dzieje Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej poprzez pokazanie losów jednego z jej funkcjonariuszy – przodownika Jana Krawczyka. Laureaci konkursu przygotowali dla swoich kolegów opowieść, którą uczniowie mieli rozwinąć poprzez rozwiązywanie różnych zadań. To miało ich zapoznać z ważnymi faktami, ale także sięgnąć do ich emocji, by w ten sposób przybliżyć im przeszłość. 

Poznając sylwetkę Jana Krawczyka uczniowie mieli okazję przeprowadzić wywiad z jego córką, która o ojcu opowiadała z dużym wzruszeniem. Natalia Szewczyk, Mikołaj Hajduk i Arkadiusz Szlęzak z Zespołu Szkół w Tyczynie krok po kroku tworzyli projekt konkursowy. Całość projektu, dzięki któremu zostali laureatami konkursu, w tym nakręcony przez licealistów film, można zobaczyć tutaj.   

11 zespołów, które otrzymały tytuł laureata, w ramach nagrody, wezmą udział w objeździe edukacyjnym śladami historii policjantów i Policji Państwowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Laureaci z Tyczyna tworząc projekt, współpracowali między innymi z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Regionalnym w Mielcu, Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Powrót na górę strony