Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

10 000 na 10 miesięcy – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Opolszczyźnie

Data publikacji 18.07.2017

10 miesięcy funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa to blisko 10 000 zgłoszeń mieszkańców Opolszczyzny. Łatwość obsługi i bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w rejonie przekładają się na popularność tego interaktywnego narzędzia komunikacji z Policją. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego 112 lub 997. Jest to narzędzie służące do komunikacji pomiędzy społecznością lokalną a Policją. Mapa służy do zgłaszania nieakceptowalnych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego, jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu spływa taka informacja. Jednak nie jest to narzędzie powodującym natychmiastową interwencję Policji – to tego wciąż służy numer alarmowy 997 i 112.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania – ponad 2500, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – ponad 2 200, czy przekraczania dozwolonej prędkości - to blisko 2 000 zgłoszeń. Policjanci, którzy na miejscu weryfikowali te zgłoszenia, potwierdzili ponad 35% z nich. .

Popularność i skuteczność KMZB, jednocześnie świadczy o tym, że społeczeństwo nie godzi się z agresją na drodze, w rejonie swojego miejsca zamieszkania, czy w miejscach publicznych. To pokazuje również zaufanie lokalnej społeczności do policjantów. 

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową opolska.policja.gov.pl. Jako pierwszy pojawi się baner KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostało przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybke i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby. Na Opolszczyźnie KMZB działa od 20 września 2016 roku.

  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Powrót na górę strony