Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Fałszywy policjant zatrzymany

Data publikacji 18.07.2017

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie zatrzymali wczoraj 21 latka, który odpowiadał będzie za wyłudzenie pieniędzy metodą na „ policjanta”. Oszust wpadł na gorącym uczynku podczas odbierania pieniędzy, które chwilę wcześniej wyrzuciła przez okna swojego mieszkania pokrzywdzona kobieta. Policjanci odzyskali 20 tys. zł. Zatrzymany doprowadzony zostanie do prokuratury. Grozić mu może do 8 lat pozbawienia wolności.

        

Oszustwo na policjanta to ostatnio jedna z typowych metod stosowana przez przestępców wyłudzających pieniądze od starszych osób.  Osoby pokrzywdzone przekazują rzekomym funkcjonariuszom pieniądze sądząc, że same uczestniczą w akcji wymierzonej przeciwko oszustom i tym samym pomagają Policji.

Podobny scenariusz rozegrał się wczoraj. 86 letnia mieszkanka Lublina odebrała telefon. Nieznajomy przedstawił się jako funkcjonariusz policji, twierdził, że jest z nim prokurator, który ma jej do przekazania ważne informacje. Rzekomy śledczy ł mówił, że kobiecie może grozić niebezpieczeństwo i powinna zabezpieczyć swoje oszczędności przed utratą.  Mieszkanka Lublina zgodnie z instrukcją zapakowała pieniądze w dwie koperty, włożyła je w torbę prezentową i wyrzuciła przez balkon. Na dole czekał już sprawca. 21 latek nie zdołał daleko odejść gdyż chwilę później wpadł w ręce kryminalnych z KWP w Lublinie.

       

Fałszywy funkcjonariusz w przeszłości wchodził już w konflikt z prawem. Był notowany już za pobicie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Policjanci odzyskali wyłudzone od 86 latki pieniądze. Za wyłudzenie pieniędzy mieszkańcowi Lublina grozić może do 8 lat pozbawienia wolności.

       

Pamiętajmy! Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.41 MB)

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny czy funkcjonariusza policji i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

R.L.R

 

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 26.52 MB)

Powrót na górę strony