Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant zawsze na służbie

Data publikacji 19.07.2017

Wczoraj w Pińczowie komendant buskich policjantów na jednej z ulic miasta zauważył kierującego jednośladem, który jechał „pod prąd”, a jego zachowanie świadczyło, że może być nietrzeźwy. Policjant natychmiast zareagował i po krótkim pościgu zatrzymał motorowerzystę. Kierujący miał prawie 2 promile alkoholu. Z kolei naczelnik jednego z wydziałów KWP w Łodzi, będąc po służbie, zatrzymał dwóch mężczyzn, którzy mogą odpowiedzieć za posiadanie narkotyków. Policjant wyczuł specyficzną woń marihuany, gdy przechodził obok samochodu, w którym palono tzw. skręta. Natomiast funkcjonariusz z Jawora w czasie wolnym zatrzymał mężczyznę, podejrzanego o kradzież pojazdu, którym wjechał w ogrodzenie i próbował jeszcze uciec. Dodatkowo okazało się, że nie posiadał uprawnień do kierowania.

Wczoraj będący w czasie wolnym Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju insp. Jakub Kosiń, na jednej z ulic Pińczowa zauważył kierującego jednośladem, który jechał „pod prąd”.  Zachowanie i wygląd kierującego świadczyło, że może być nietrzeźwy. Motorowerzysta podczas jazdy ocierał się o pojazdy zaparkowane przy ulicy. Szef buskich policjantów natychmiast ruszył za kierującym. Powiadomił jednocześnie dyżurnego z pińczowskiej komendy o zaistniałej sytuacji. Po chwili motorowerzysta został zatrzymany. Za kierownicą jednośladu siedział 44-letni mężczyzna. Na miejsce przyjechali pińczowscy stróże prawa, którym insp. Jakub Kosiń przekazał ujętego mężczyznę. Policjanci zbadali stan trzeźwości kierującego. W trakcie badania okazało się, że 44 – latek ma w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Dalsze czynności prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, wysoką grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

To kolejny przykład, że policjantem jest się również w czasie wolnym, niezależnie od miejsca, w którym pełni się służbę na co dzień.

***

17 lipca br., będąc po służbie, około godziny 17.00 naczelnik jednego z wydziałów KWP w Łodzi przechodził przez parking centrum handlowego na Bałutach. Mijając zaparkowaną toyotę, w której znajdowały się dwie osoby, poczuł zapach palonej marihuany. Kiedy funkcjonariusz zajrzał do pojazdu mężczyźni przekazywali sobie tzw. skręta. Policjant natychmiast podjął interwencję i zabezpieczył palony susz, a także paczkę po papierosach, w której znajdowała się marihuana. Poza tym funkcjonariusz zabezpieczył kluczyki od pojazdu aby uniemożliwić ucieczkę podejrzewanych. 21 i 22-latek zostali zatrzymani. Skierowani na miejsce policjanci, którzy udzielili pomocy policjantowi przeszukali toyotę. W samochodzie znaleźli 16 tabletek zawierających zabronione substancje psychoaktywne. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

***

Wczoraj tuż po godz. 16.00 dyżurny jaworskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o kradzieży samochodu na jednej z ulic w pobliżu centrum miasta. Jak się okazało, kierowca volkswagena wyszedł na chwilę do pobliskiego budynku zostawiając otwarty pojazd, w dodatku z kluczykami w stacyjce. Kiedy wrócił, zobaczył tylko młodego mężczyznę odjeżdżającego jego samochodem. Po uzyskaniu tej informacji jaworscy policjanci niezwłocznie przystąpili do poszukiwań skradzionego samochodu.

Kilka minut później na stanowisko kierowania Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zadzwonił policjant tej jednostki, będący w czasie wolnym od służby i poinformował o kolizji drogowej, do której doszło przed chwilą na ul. Starojaworskiej. Funkcjonariusz powiadomił dyżurnego, że kierujący osobowym volkwagenem stracił panowanie nad pojazdem, a następnie ze znaczną prędkością wjechał na chodnik, kończąc swoją podróż na pobliskim ogrodzeniu. Policjant poinformował również, że zatrzymał kierowcę tego samochodu, bowiem zobaczył, że siedzący za jego kierownicą młody mężczyzna wysiada i próbuje uciec. Wówczas wspólnie z innym świadkiem tej kolizji uniemożliwił mu ucieczkę.

Zatrzymany został przekazany policjantom będącym w służbie, którzy przyjechali na miejsce. Jak się okazało kierowcą tego pojazdu był 21-letni mieszkaniec Jawora. W przeszłości był już notowany. Ustalono, że nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania. Nie to było jednak przyczyną jego ucieczki. Okazało się, że samochód, którym się rozbił to ten, chwilę wcześniej skradziony w centrum miasta.

W wyniku zdarzenia drogowego 21 - latek doznał jedynie lekkich potłuczeń i nie wymagał hospitalizacji. Od razu trafił, więc do policyjnego aresztu. Teraz sąd zadecyduje o jego dalszych losach. Za kradzież samochodu grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Warto podkreślić, że to już trzeci sprawca przestępstwa zatrzymany w czasie wolnym od służby przez tego policjanta. W lipcu ubiegłego roku zatrzymał on w swoim wolnym czasie pijanego sprawcę wypadku drogowego, który uciekł z miejsca zdarzenia, a w kwietniu tego roku, również po służbie zatrzymał kompletnie pijanego kierowcę samochodu, który jechał krajową „3”.

(KWP w Kielcach / KWP w Łodzi / KWP we Wrocławiu / mg)

  • KWP w Łodzi

  • Policjant zawsze na służbie
  • KWP we Wrocławiu

  • Policjant zawsze na służbie
  • Policjant zawsze na służbie
  • Policjant zawsze na służbie

Opis filmu: Policjant zawsze na służbie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.52 MB)

Powrót na górę strony