Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywa informacja - skuteczna reakcja lubuskich policjantów

Data publikacji 19.07.2017

Do ośmiu lat pozbawienia wolności grozi 33-latkowi, który zadzwonił na numer alarmowy 112 i przekazał, że ma przy sobie karabin, granaty i zakładnika. Skuteczne działanie lubuskich policjantów doprowadziło do zatrzymania mężczyzny, który miał w mieszkaniu przedmiot wyglądający jak broń. Do akcji włączyli się antyterroryści. 33-latek był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.

Na numer alarmowy 112 zadzwonił we wtorek (18 lipca) mężczyzna, który przekazał, że posiada karabin, granaty i zakładnika. Informacja szybko trafiła do policjantów z Gubina. Zgłoszenie zostało potraktowane poważnie. Do poszukiwań dzwoniącego mężczyzny ruszyli kryminalni. W drodze byli już policyjni antyterroryści i negocjatorzy. Zadanie dla policjantów nie było łatwe. Początkowo nie było wiadomo, gdzie szukać mężczyzny. Funkcjonariusze kryminalni mieli pierwsze ustalenia. Dla jednostek w Krośnie Odrz. i Gubinie ogłoszono alarm. Do komisariatu przyjechało kilkunastu policjantów. W poszukiwania zaangażowani byli funkcjonariusze kryminalni, antyterroryści i Centralne Biuro Śledcze Policji. Na miejscu działania koordynował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jerzy Głąbowski. Funkcjonariusze podjęli działania, w efekcie których ustalili osobę i prawdopodobne miejsce jego przebywania. Jak się okazało mężczyzna posiadał przeszłość kryminalną i znany był policjantom z Gubina. Był także poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Na miejsce, w którym miał przebywać 33-latek przyjechali antyterroryści. Budynek został otoczony. Mężczyzna nie otwierał drzwi, wobec czego funkcjonariusze zmuszeni byli dostać się do środka siłowo. Tuż przed wyważeniem drzwi mężczyzna próbował uciekać przez okno. Tu jednak czekali na niego już antyterroryści i kryminalni. Mężczyzna został zatrzymany. W pomieszczeniu policjanci ujawnili i zabezpieczyli przedmiot wyglądający jak broń. Informacje przekazane przez 33-latka dyspozytorowi okazały się wytworem jego wyobraźni. Mężczyzna został doprowadzony do krośnieńskiej komendy.

Śledztwo w sprawie prowadzone będzie przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie Odrzańskim. Zgodnie z kodeksem karnym za fałszywe zawiadomienie o zdarzeniu, które może zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 224a kodeksu karnego).

 

Opracowała: asp. szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa w Krośnie Odrzańskim

foto/video: Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.09 MB)

Powrót na górę strony