Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Centralne obchody Święta Policji 2017

Data publikacji 21.07.2017

W niedzielę 23 lipca br. Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyły się centralne obchody Święta Policji. Nominacje generalskie wręczył Prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszył Minister SWiA Mariusz Błaszczak. Gospodarz uroczystości nadinsp. dr Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji złożył wszystkim funkcjonariuszom życzenia bezpiecznych powrotów ze służby. Gorące słowa skierował także do ich rodzin oraz pracowników Policji. Uroczystości objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda.

- To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli, stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, bardzo często narażając własne życie po to, aby chronić życie, zdrowie i mienie innych - swoich sąsiadów, współmieszkańców, rodaków czy wreszcie po prostu ludzi - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszył Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W uroczystości uczestniczył też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak; listy do policjantów skierowali marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Beata Szydło. 

- To Państwo stoicie na straży praw, wolności i swobód obywatelskich – powiedział szef MSWiA do policjantów, dziękując im jednocześnie za profesjonalne zabezpieczenie wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych w naszym kraju.

- To czas podziękowań za służbę i za to, że Polacy czują się bezpieczni we własnym kraju. To jest Państwa zasługa – związana ona jest z tym, że jesteście dostępni, że traktujecie rotę przysięgi składanej podczas przystępowania do służby poważnie i odpowiedzialnie – zaznaczył dalej minister Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że Polacy nigdy nie zapomną o policjantach, którzy na służbie, a także poza nią, oddali swoje życie, aby strzec bezpieczeństwa. Tym samym tworzyli historię, która imponuje wszystkim tym, którzy dziś wstępują w szeregi Policji. – Dla Was służba jest treścią życia – powiedział Andrzej Duda.

Podczas centralnych obchodów Święta Policji stu funkcjonariuszy otrzymało nominacje na pierwszy stopień oficerski, a kolejnych ponad stu policjantów z garnizonu stołecznego złożyło ślubowanie przed przystąpieniem do służby. Ponadto dziesięciu funkcjonariuszy otrzymało także Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Komendant Główny Policji nagrodził również laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Policję Państwową powołano 24 lipca 1919 r. Miała ona stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Nawiązując do tej tradycji, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca Świętem Policji. W tym roku obchodzimy 98. rocznicę powstania formacji.

 

(wykorzystano m.in. materiały ze strony prezydent.pl oraz mswia.gov.pl)

Oficjalne obchody rozpoczęły się już w piątek 21 lipca, gdzie w budynku Komendy Głównej Policji przy ul. Orkana 14 w Warszawie uroczystego otwarcia wystawy pt. "W służbie królowej polskich rzek" dokonał Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Jan Lach.

W sobotę, drugiego dnia centralnych obchodów Święta Policji przed Tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów oraz przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk wraz z pierwszym zastępcą nadinsp. Janem Lachem oddali hołd poległym policjantom.

Złożenie wieńców w tych dwóch miejscach jest każdego roku jednym z ważniejszych momentów obchodów święta Policji. To chwila szczególnie wzruszająca i podniosła, wyraz hołdu poległym policjantom. Przy obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” i przy Tablicy upamiętniającej Poległych Policjantów wspominamy tych,  którzy do końca wypełnili rotę policyjnego ślubowania.  

Po zakończeniu uroczystości komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk spotkał się z laureatami konkursu „Policjant, który mi pomógł” oraz szefami ich jednostek. Ponieważ jest to jubileuszowa, X edycja konkursu, w spotkaniu udział wzięli również laureaci nagrodzeni w ostatnich dziesięciu latach.

- Wszyscy jak tu stoicie macie prawo, żeby z dumą nosić policyjny mundur. Wy jesteście prawdziwą policją, dzięki wam Polacy mówią, że czują się w Polsce bezpieczni i oceniają policję jak profesjonalną instytucję – mówił szef polskiej Policji. - Jesteście wzorem do naśladowania i tak trzymajcie. Chylę przed wami czoła i bardzo serdecznie wam dziękuję.

Tegorocznym laureatom gratulowała też Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy  w Rodzinie "Niebieska Linia" oraz ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, krajowy duszpasterz Policji.

- Jesteście aniołami dobroci – powiedział ks. Bp Józef Guzdek. - Stanowicie żywy pomnik dobroci, pomnik szlachetnych serc, wrażliwych na potrzebę drugiego człowieka – powiedział ks. Bp Józef Guzdek. – Dziękuję Wam i gratuluję.

Podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w dniu 23 lipca laureaci odbiorą statuetki zwycięzców

Na ternie warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego odbył się piknik rodzinny "AGRYKOLA".

Piknik rodzinny na Agrykoli z okazji 98. rocznicy powstania Policji Polskiej rozpoczął się „na sportowo” od biegów. Na dystansie 1 km wystartowały 92 panie i 288 mężczyzn. Wśród kobiet najszybsza była Ilona Stachurska, a wśród panów Tomasz Jadczyk. W biegu na 5 km wystartowało 116 osób, a wśród nich I zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz podsekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot. Do mety dobiegło 18 kobiet i 98 mężczyzn, a wśród nich najszybsi Maja Krawczyk i Maciej Wojciechowski.  Wszystkie biegi były charytatywne na rzecz pomocy Jackowi Kurzei w powrocie do służby w Biurze Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Rozegrano także dwa mecze z udziałem kobiecej i męskiej Reprezentacji Komendanta Głównego Policji w piłce nożnej. Przeciwniczkami pań była drużyna Telewizji Polskiej. Lepsze okazały się policjantki, które wygrały 7:1 (2:0). Bardziej wyrównany był mecz panów, którzy zmierzyli się z reprezentacją hiszpańskiej Policji. W polskiej drużynie z numerem „9” i opaską kapitana na rękawie grał komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk. Mecz zakończył się zwycięstwem Polski 2:0 (0:0). Wszyscy uczestnicy dostali medale, a najlepsi na boisku – Agnieszka Ochota z Reprezentacji Komendanta oraz hiszpański bramkarz Alejandro Amores – pamiątkowe puchary.

 

(foto: A. Chyliński, P. Maciejczak)

W niedzielę 23 lipca o godzinie 9 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 3 w Warszawie sprawowana była uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego gen.bryg. Józef Guzdek. W czasie homilii biskup zwrócił się do wszystkich policjantów, aby byli ludźmi pokoju i sługami bezpieczeństwa.

We mszy Świętej uczestniczyli m.in. Minister SWiA Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinisp. dr Jarosław Szymczyk  wraz ze swoimi zastępcami oraz zaproszeni goście.

- Proszę Was wszystkich, którzy nosicie niebieski mundur, abyście zawsze byli ludźmi pokoju oraz sługami bezpieczeństwa. Zabiegajcie o prawość waszych sumień. Nadal wszelkimi środkami odważnie stwajcie w obronie słabszych i pokrzywdzonych - apelował biskup polowy Wojska Polskiego.

Uroczystą oprawę liturgii zapewniła orkiestra policyjna oraz kompania honorowa Policji.

 

 

Biuro Historii i Tradycji Policji KGP w ramach Centralnych Obchodów Święta Policji zorganizowanych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przygotowało wystawę poświęconą Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz dokumentującą działania tych oddziałów w Wojnie Obronnej 1939 roku.

Oprócz wystawy zaprezentowano również wyposażenie Posterunku Policji Państwowej z okresu międzywojennego w tym także umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie funkcjonariuszy P.P. z tego okresu. Można było zobaczyć jak przebiegała procedura daktyloskopijna i uzyskać replikę karty daktyloskopijnej P.P. opisaną własnymi danymi.

Stoisko Biura Historii i Tradycji KGP wzbudziło duże zainteresowanie wśród publiczności i zwiedzających, oraz wśród wystawców z innych stanowisk.

Mieszkańcy stolicy, którzy w sobotnie popołudnie odwiedzili Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola” mogli spędzić czas na pikniku rodzinnym przygotowanym przez Komendę Główną Policji. Do programu wydarzenia włączyło się również Biuro Historii i Tradycji Policji KGP prezentując stoisko promocyjne i pokaz umundurowania oraz wyposażenia Policji Państwowej 1919-1939.

Propozycja BHiTP skierowana była przede wszystkim do najmłodszych. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w zabawach i grach edukacyjnych z zakresu historii Policji Państwowej, zdobywając przy tym wiele niezbędnych informacji. Nie brakowało też chętnych do odwzorowania śladów linii papilarnych i zrobienia sobie zdjęcia z rekonstruktorem w mundurze historycznym Policji Państwowej. Można było również nałożyć specjalny strój i poczuć się, jak prawdziwy policjant pododdziałów szturmowych Policji Państwowej z okresu międzywojennego. Zainteresowani mieli możliwość zapoznania się z propozycjami wydawniczymi BHiTP KGP.

Wiele radości uczestnikom pikniku dostarczył pokaz sprawności użytkowej psów służbowych, przygotowany przez słuchaczy oraz instruktorów Zakładu Kynologii Policyjnej CSP.

W programie sobotniego wydarzenia nie zabrakło także zmagań sportowych – meczu piłki nożnej i biegów charytatywnych, których celem była pomoc podopiecznym Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. W biegu, na dystansie 1 i 5 km, uczestniczyło kilkaset osób.

(BHiT KGP/ kp)

Z kolei 24 lipca, o godz. 10 w budynku Komendy Głównej Policji przy ul. Domaniewskiej podczas uroczystej zbiórki kierownictwo polskiej Policji złożyło życzenia policjantom i pracownikom cywilnym, a także wręczyło im nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe.

W 98. rocznicę powstania Policji odbyła się uroczystość w sali konferencyjnej KGP przy ul. Domaniewskiej w Warszawie. Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, wraz ze swoimi zastępcami nadinsp. Heleną Michalak i nadinsp. Andrzejem Szymczykiem, wręczyli odznaczenia państwowe i resortowe oraz nominacje na stopnie oficerskie. W uroczystości wzięli udział m.in. policjanci i pracownicy KGP, komendanci komend wojewódzkich w Szczecinie insp. Jacek Cegieła i w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, komendant stołeczny Policji insp. Rafał Kubicki, zastępca komendanta CSP w Legionowie insp. Marcin Szyndler i dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP podinsp. Dariusz Zięba ze swoim zastępcą mł. insp. Mirosławem Wypychem.

(BKS KGP / aw)

Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników o godz. 17 w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny przy ul. Al. Solidarności w Warszawie zakończyło uroczyste obchody Święta Policji.

Pierwsze życzenia od najmłodszych już otrzymujemy!

(KGP / ig)

 

 

 • Piknik w Legionowie i piknik rodzinny na Agrykoli

 • Stoisko KGP
 • Stoisko KGP
 • Stoisko KGP
 • Stoisko KGP
 • stoisko Biura Historii i Tradycji Policji KGP
 • dziecko przy stoisku Biura Historii i Tradycji Policji KGP
 • matka z dzieckiem przy stoisku Biura Historii i Tradycji Policji KGP
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe

 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia państwowe i resortowe
 • Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie

 • Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie
 • Święto Policji
 • święto Policji
 • Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie
 • Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie
 • Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie
 • Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie
 • Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie
 • Nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie

Film Przemówienie Komendanta Głównego Policji

Pobierz plik Przemówienie Komendanta Głównego Policji (format mp4 - rozmiar 120.24 MB)

Film Przemówienie Prezydenta RP

Pobierz plik Przemówienie Prezydenta RP (format mp4 - rozmiar 62.78 MB)

Powrót na górę strony