Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź gotowy do bezpiecznej drogi

Data publikacji 28.07.2017

Kolejny wakacyjny weekend przed nami. Przed dłuższą podróżą warto poświęcić kilka chwil na przygotowanie się do drogi. Przede wszystkim skontrolujmy stan techniczny naszego auta – poziom ciśnienia w oponach, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu tras alternatywnych prowadzących do miejsca naszego wypoczynku - warto mieć je w pogotowiu na wypadek utrudnień na drodze. I najważniejsze: TRZEŹWOŚĆ – nigdy nie wsiadajmy za kierownicę, jeśli nie mamy pewności czy jesteśmy trzeźwi.

Już za kilka dni rozpocznie się sierpień, a to oznacza półmetek tegorocznych wakacji. Wielu Lubuszan, jako środek transportu nad morze, w góry czy inne zakątki Polski i Europy wybiera samochód. Województwo lubuskie z uwagi na położenie geograficzne łączy północ z południem oraz pozostałą część Polski z Niemcami. Tym „łącznikiem” w ujęciu drogowym są głównie drogi szybkiego ruchu – droga ekspresowa S3 i autostrada A2. Bardzo ważne przy planowaniu drogi do miejsca wakacyjnego wypoczynku jest posiadanie w pogotowiu tras alternatywnych. Dzięki nim, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych zdarzeniem drogowym bądź pracami budowlanymi będziemy wiedzieć co robić i jaką inną drogę wybrać, aby móc bez przeszkód podróżować dalej. Przed wyjazdem, zwłaszcza w dłuższą drogę należy być wypoczętym i wyspanym, aby mieć siłę na kilka godzin długiej, czasami monotonnej jazdy. Jeżeli podczas niej poczujemy pierwsze objawy zmęczenia, warto zatrzymać się na parkingu, stacji benzynowej czy miejscu obsługi podróżnych i zrobić sobie chociażby półgodzinną przerwę. Pamiętajmy, że pasy awaryjne tras szybkiego ruchu nie służą do tego. A jeśli jesteśmy już na stacji benzynowej nie zapominajmy o tym, by bak naszego auto zawsze był pełny po to, aby w przypadku dłuższego, czasami przymusowego postoju spowodowanego korkami nie zabrakło nam paliwa do dalszej jazdy.

Przed samym wyjazdem skontrolujmy stan techniczny naszego samochodu, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ruchu. Sprawdźmy ciśnienie w oponach, oświetlenie pojazdu, poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych. Wystarczy poświecić kilkanaście minut przed wyjazdem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii podczas jazdy. Ale jeśli do niej dojdzie, miejmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo. Zjedźmy na pobocze lub pas awaryjny i zasygnalizujmy tę sytuację włączeniem świateł awaryjnych i wystawieniem trójkąta odblaskowego. Przypominamy, że na drodze ekspresowej i autostradzie trójkąt taki należy ustawić w odległości 100 metrów za pojazdem, a na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym, w odległości 30 – 50 metrów za pojazdem. Podczas awarii starajmy się nie poruszać wokół auta, aby przypadkiem nie zostać potrąconym przez inne pojazdy, tylko spokojnie czekajmy na pomoc poza jezdnią.
 

I najważniejsze – NIGDY nie wsiadajmy za kierownicę auta, jeśli nie jesteśmy pewni tego czy jesteśmy trzeźwi. Zwłaszcza, jeśli poprzedniego wieczoru spożywaliśmy alkohol. Przypominamy, że w każdej jednostce Policji możemy anonimowo, o każdej porze dnia i nocy sprawdzić stan naszej trzeźwości. I tylko wtedy, gdy urządzenie wskaże zieloną lampkę lub wynik 0,00 mg/l będziemy pewni, ze jesteśmy trzeźwi i gotowi do drogi.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.39 MB)

Powrót na górę strony