Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant w czasie wolnym od służby uratował mężczyznę

Data publikacji 02.08.2017

Podkom. Sebastian Fabiański z katowickiej komendy wojewódzkiej udowodnił, że policjantem jest się zawsze, bez względu na okoliczności. W czasie wolnym od służby, podczas wycieczki w góry, ruszył z pomocą mężczyźnie, który spadł ze skarpy. Dzięki szybkiej reakcji i udzielonej pierwszej pomocy, starszy mężczyzna odzyskał świadomość i w porę trafił pod opiekę ratowników medycznych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia policjant, który na co dzień pełni służbę w Gabinecie Komendanta Wojewódzkiego Policji, spędzał wolny czas z rodziną. Podczas wycieczki do Szczyrku, wchodząc szlakiem górskim na Klimczok, usłyszał wołanie o pomoc. Policjant bez chwili zastanowienia ruszył w kierunku miejsca, z którego dochodziły krzyki. Po chwili zauważył stojącą na skraju skarpy kobietę. Okazało się, że jej mąż spadł z góry. Podkom. Sebastian Fabiański natychmiast ruszył na pomoc. Zszedł kilka metrów w dół, gdzie leżał nieprzytomny mężczyzna. Udzielił rannemu pierwszej pomocy przedmedycznej, dzięki czemu odzyskał on świadomość. Do policjanta dołączył także inny turysta. W związku z tym, że mężczyzna uskarżał się na ból w klatce piersiowej, a w przeszłości przeszedł już kilka zawałów, wspólnie z drugą osobą, przetransportował go na szlak, gdzie w razie konieczności możliwe byłoby przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Tam dołączył do akcji ratowniczej kolejny turysta. W trakcie oczekiwania na ratowników górskich, mężczyzna jeszcze kilka razy tracił przytomność. Chwilę później na miejsce dotarli ratownicy GOPR-u, którzy specjalistycznym pojazdem przetransportowali poszkodowanego do oczekującej karetki pogotowia.

Sytuacja, w której znalazł się policjant pokazuje, jak ważna dla ochrony życia i zdrowia jest szybka reakcja. Zdecydowane działanie podkom. Sebastiana Fabiańskiego na miejscu wypadku być może uratowało życie starszemu mężczyźnie. Podczas tegorocznego Święta Policji kom. Sebastian Fabiański został odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Policjant". Swoją postawą kolejny raz udowodnił, że w pełni zasługuje na to odznaczenie.

Dziękujemy turystom, którzy wspólnie z policjantem pomogli w akcji ratowania mężczyzny.


(KWP w Katowicach / kp)

 

Powrót na górę strony