Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant zawsze na służbie

Data publikacji 24.08.2017

Nieść pomoc – w każdych okolicznościach i o każdej porze. Sierż. sztab. Marcin Żełubowski z Komendy Miejskiej Policji w Opolu w czasie wolnym od służby pomógł zaatakowanej kobiecie. Dogonił i obezwładnił uciekającego napastnika. 38-latek z Opola został zatrzymany i usłyszał zarzut napaści na tle seksualnym. Z kolei dwóch funkcjonariuszy z komisariatów Wrocław Fabryczna i Stare Miasto, którzy będąc po służbie, zatrzymali mężczyznę usiłującego ukraść rower. Złodziej już usłyszał zarzut przestępstwa za co grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Z kolei Z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie podczas powrotu do domu zauważył idącego poboczem mężczyznę ubranego tylko w pidżamę, i jak się później okazało 65-latek oddalił się samodzielnie z domu pomocy społecznej w Olsztynku.

18 sierpnia br. sierż. sztab. Marcin Żełubowski był jeszcze na urlopie, do służby miał wrócić za kilka dni. Nie wahał się ani chwili, gdy usłyszał wołanie o pomoc. Policjant zobaczył kobietę, która próbowała uwolnić się od mężczyzny, który ją napastował.

Funkcjonariusz natychmiast ruszył z pomocą. Na jego widok napastnik zaczął uciekać. Policjant pobiegł za nim i po kilkudziesięciu metrach dogonił go i obezwładnił. Patrol Policji, który przyjechał na miejsce, zatrzymał mężczyznę w policyjnym areszcie.

Zatrzymanym okazał się 38-letni mieszkaniec Opola. Mężczyzna był nietrzeźwy – miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 38-latek usłyszał już zarzut doprowadzenia poprzez użycie przemocy do poddania się innej czynności seksualnej, za co grozi kara do 8 lat więzienia.

Dodatkowo prokurator zasądził wobec niego policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.

***

Do zdarzenia 22 sierpnia br. przy jednym z dużych centrów handlowych we Wrocławiu. Do stojaka na rowery podszedł 41-letni mężczyzna i obcęgami usiłował przeciąć linkę zabezpieczają rower. Nie uszło to uwadze stróżów prawa, którzy będąc po służbie, wypatrzyli złodzieja.

Policjanci zareagowali błyskawicznie, a co najważniejsze – skutecznie. Udało się zapobiec kradzieży roweru o wartości około 3 tys. zł. Podejrzany został zatrzymany i trafił do jednostki Policji. W trakcie dalszych czynności 41-latek usłyszał zarzut usiłowania kradzieży, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Być może gdyby rower posiadał naklejkę policyjnego programu, złodziej wcale nie zainteresowałby się takim łupem.

Przypomnijmy! W każdym Komisariacie Policji we Wrocławiu możemy oznakować swój rower i zarejestrować go w bazie danych programu prewencyjnego "Twój rower – Twoja własność". Przystąpienie do programu pozwala błyskawicznie zidentyfikować rower i skontaktować się z jego prawowitym właścicielem. Zachęcamy wszystkich miłośników rowerów do rejestrowania swoich jednośladów.

***

Wczoraj wieczorem podczas powrotu do domu, I z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie nadkom. Marek Dumka zauważył samotnie idącego poboczem mężczyznę. Gdy się do niego zbliżył, okazało się, że mężczyzna miał na sobie jedynie pidżamę. Ubrany w ten sposób 65-latek zdołał przejść kilkaset metrów.  Komendant ustalił, że mężczyzna jest pensjonariuszem domu pomocy społecznej w Olsztynku, skąd wyszedł.

Policjant o zdarzeniu natychmiast powiadomił swoich podwładnych, którzy potwierdzili fakt, że pracownicy DPS-u w Olsztynku zdążyli już powiadomić policjantów o ucieczce ich pensjonariusza. Policyjny patrol, zagubionego mężczyznę odwiózł z powrotem do domu pomocy społecznej.

Na szczęście policyjny nos komendanta, który pozwolił w porę dostrzec potrzebującego pomocy mężczyznę pozwolił na szybką reakcję i przewiezienie 65-latka w bezpieczne miejsce zanim stało się coś złego.

Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni gdy w pobliżu nas dzieje się coś dziwnego lub złego. Zanim pojedziemy dalej sprawdźmy, czy przypadkiem samotnie poruszające się starsze osoby nie potrzebują pomocy. Często zdarza się, że z powodu choroby, osoby te nie są w stanie samodzielnie zapewnić sobie bezpieczeństwa lub nawet nie wiedzą, dokąd i w jakim celu idą.

(KWP w Opolu / KWP we Wrocławiu / KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony