Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali drukarnię fałszywych pieniędzy

Data publikacji 29.08.2017

Fałszywe banknoty Euro, funty brytyjskie, polskie złote oraz linię produkcyjną do podrabiania pieniędzy odkryli łódzcy policjanci CBŚP w jednym z pomieszczeń gospodarczych w województwie łódzkim. Do sprawy zatrzymano trzy osoby, które już aresztowano na trzy miesiące. Za produkcję fałszywych banknotów grozić może kara pozbawienia wolności do 25 lat. Policjanci CBŚP wyjaśniają okoliczności sprawy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Drukarnia ukryta była na prywatnej posesji w małej miejscowości w powiecie zgierskim. Jej znalezienie nie przyszło policjantom łatwo. Jedno z ukrytych pomieszczeń przeznaczone było do przestępczej działalności. Znajdowała się tam działająca, kompletna linia do produkcji fałszywych banknotów. Policjanci Zarządu w Łodzi CBŚP uniemożliwili podrabianie 144 banknotów 50 funtowych, które były już częściowo wydrukowane z naniesionymi hologramami i znakami wodnymi.

Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że mogły być tam drukowane banknoty zarówno polskich nominałów, jak i brytyjskie funty, czy Euro. Świadczy o tym materiał dowodowy zabezpieczony na miejscu, między innymi papier przygotowany do produkcji 100 złotówek oraz mnóstwo hologramów do polskich i brytyjskich pieniędzy. W pomieszczeniu znajdowało się kilka drukarek różnego rodzaju oraz komputery. Cały sprzęt służący do fałszowania pieniędzy został zabezpieczony jako dowód w sprawie.

Dodatkowo, w samochodzie jednego z podejrzanych, policjanci znaleźli pięć gotowych do wprowadzenia do obiegu banknotów o nominale 20 Euro. Podczas oględzin zabezpieczonych pieniędzy śledczy zauważyli, że miały te same numery serii i banknotów.

Do wyjaśnienia tej  sprawy policjanci zatrzymali trzy osoby. W prokuraturze przedstawiono mężczyznom zarzut produkcji fałszywych banknotów, a następnie zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Dodatkowo na posesji wpadły jeszcze dwie osoby, które również zostały zatrzymane, ponieważ były poszukiwane na podstawie listów gończych.

Policjanci CBŚP wyjaśniają okoliczności sprawy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi.  Śledczy ustalają między innymi, od kiedy był prowadzony przestępczy proceder oraz czy fałszywe banknoty mogły trafić już na rynek.

(CBŚP / mw)

  • zabezpieczone fałszywe pieniądze
  • zabezpieczone fałszywe pieniądze
  • zabezpieczone fałszywe pieniądze
  • matryce w drukarni z fałszywymi pieniędzmi
  • zabezpieczone fałszywe banknoty
  • zabezpieczony fałszywy banknot
  • odciśnięty na papierze z matrycy fałszywy banknot
  • matryce w drukarni z fałszywymi pieniędzmi
  • podrobione hologramy

Film Funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali drukarnię fałszywych pieniędzy

Pobierz plik Funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali drukarnię fałszywych pieniędzy (format mp4 - rozmiar 10.32 MB)

Powrót na górę strony