Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: I ty możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo!

Data publikacji 30.08.2017

Ponad 20 tys. 800 to liczba zgłoszeń, jaką otrzymali policjanci z lubelskiego garnizonu dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Urządzenie to działa już prawie rok i w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, dla których kwestia bezpieczeństwa nie jest obojętna. Uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu narzędzia, takie jak np. przesyłanie plików zdjęciowych, czy krótkich komentarzy.

Aplikacja działa na terenie naszego regionu od 14 września 2016 roku. W pierwszych trzech miesiącach działania KMZB policjanci odnotowali 4 tys. zgłoszeń. Po blisko pół roku, ich liczba wzrosła niemal trzykrotnie.  Niebawem minie już rok od jej funkcjonowania. Do tej pory w związku z działaniem mapy otrzymaliśmy już ponad 20 tysięcy 800 zgłoszeń.
To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im wcale obojętne. Każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje. Taka aktywność i zaangażowanie społeczeństwa powodują możliwość włączenia się w ogólny system poprawy bezpieczeństwa. To również doskonała forma dialogu mieszkańca z policjantem.  Narzędzie pozwala bowiem na rzetelne oraz jasne zidentyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Korzystanie z aplikacji KMZB jest bardzo proste. Jej obsługa została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy mieszkaniec województwa przez Internet mógł w szybki i anonimowy sposób zgłaszać różne problemy.

Z analizowanych przez koordynatorów danych wynika, że najwięcej zgłoszeń w naszym województwie dotyczyło głównie przekraczania dozwolonej prędkości – ponad 5700 adnotacji. Na kolejnym miejscu plasuje się nieprawidłowe parkowanie – ponad 4980 zgłoszeń. O tym, że spożywanie  alkoholu w miejscach niedozwolonych jest uciążliwe, internauci wskazywali ponad 4900 razy. Z kolei prawie tysiąc zgłoszeń dotyczyło  niewłaściwej infrastruktury drogowej.

Najwięcej zgłoszeń o zagrożeniach policjanci odnotowali na KMZB w powiecie lubelskim, następnie bialskim, biłgorajskim, chełmskim, świdnickim.

Aby w dalszym ciągu aplikacja spełniała swoje zadanie, wychodząc naprzeciw potrzebom jej użytkowników, niedawno wprowadzono jej zmiany i modyfikacje. Internauci mają teraz możliwość opatrzenia swojego zgłoszenia krótkim komentarzem do 500 znaków. Ponadto można dodać także pliki zdjęciowe – maksymalnie do 3 plików w formatach jpg, pdf, 3gp, mov, doc, txt. Ponadto zmiany umożliwiają dopisywanie podczas nanoszenia zagrożenia oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dni tygodnia.

Zmieniły się także nazwy niektórych zagrożeń. Zostały połączone kategorie: „niewłaściwa infrastruktura drogowa” oraz „nieprawidłowe oznakowanie drogi” i obecnie znajdują się pod hasłem „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. Z kolei  zagrożenie „miejsce grupowania się małoletnich” przekształcono na „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”. Ponadto dodana została  nowa kategoria „Wałęsające się bezpańskie psy”.

Policjanci z lubelskiego garnizonu uczestniczą w konsultacjach i szkoleniach z zakresu funkcjonowania KMZB. W tym roku przeprowadzili już 3 edycje szkoleń, w których udział wzięło  w których wzięło ponad 120 osób – powiatowych koordynatorów

Policjanci jednak przypominają, że narzędzie jakim jest  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpi zgłoszenia alarmowego. W przypadku pilnej potrzeby pomocy należy dzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.

Zachęcamy do korzystania z aplikacji! Pamiętaj, Ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo!

 

AK

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.19 MB)

Powrót na górę strony