Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Express(owa) pomoc" w Tychach

Data publikacji 04.09.2017

Tyszanie mogli dowiedzieć się jak skutecznie udzielić pomocy ofiarom wypadku drogowego, pamiętając o swoim bezpieczeństwie. Wszystko to za sprawą akcji Radia Express "Express(owa) pomoc", do której przyłączyli się mundurowi wraz z ratownikami medycznymi. Już piąta odsłona projektu odbyła się przy stadionie miejskim w Tychach i była doskonałą okazją do promowania działań "Bezpieczna droga do szkoły".

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdem lub inny uczestnik wypadku drogowego mają prawny obowiązek udzielić pomocy jego ofiarom. Nieudzielenie tej pomocy jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny lub karą aresztu, ale przede wszystkim zmniejsza szansę na przeżycie osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Świadkowie jak i uczestnicy wypadków często nie potrafią udzielić pierwszej pomocy, bądź jak tłumaczą, obawiają się podjąć jakiekolwiek czynności ratujące życie, a projekt Radia Express pt. "Express(owa) pomoc" ma na celu to zmienić. Redaktorzy stacji odwiedzają wybrane miasta i zachęcają mieszkańców do udziału w warsztatach "pod chmurką". Wtórują im policjanci oraz ratownicy medyczni. W Tychach odbyła się piąta odsłona akcji.

W miniony piątek przy stadionie miejskim w Tychach mundurowi wspólnie z ratownikami medycznymi udzielali instruktażu dotyczącego zachowania na miejscu wypadku podkreślając, że niosący pomoc muszą zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Uczyli jak powiadamiać służby ratownicze, jak prowadzić reanimacje poszkodowanego i jak ewentualnie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wskazywali także na konieczność zabezpieczenia miejsca zdarzenia i instruowali na temat zachowania się do czasu przybycia odpowiednich służb.

Każdy z uczestników akcji nie tylko miał możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale i praktycznego jej "przećwiczenia" na manekinie szkoleniowym.

(KWP w Katowicach / kp)

 

  • policjant udziela wywiadu
  • policjant udziela wywiadu
  • pokaz udzielania pierwszej pomocy
  • pokaz udzielania pierwszej pomocy
  • widzowie uczestniczą w pokazie udzielania pierwszej pomocy
  • widzowie uczestniczą w pokazie udzielania pierwszej pomocy
  • widzowie uczestniczą w pokazie udzielania pierwszej pomocy
  • radiowóz policyjny
  • pokaz udzielania pierwszej pomocy
Powrót na górę strony