Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali XIX wieczny pastorał

Data publikacji 14.09.2017

Krakowscy policjanci odzyskali XIX wieczny pastorał św. Stanisława skradziony z sadzawki na dziedzińcu klasztoru Paulinów na Skałce. Trwa ustalanie kręgu osób, które mogły mieć udział zarówno w kradzieży jak i jego ukryciu.

XIX wieczny pastorał, który trzymała w ręce figura św. Stanisława, stojąca w sadzawce na dziedzińcu klasztoru Paulinów na Skałce, został skradziony na przełomie października i listopada 2016 r. Pastorał wykonany był z drewna, a ślimakowato zwinięte zakończenie z metalu. Przedmiot wyceniony został na co najmniej 5 tys.zł.  Z uwagi na fakt, że figura św. Stanisława, której elementem jest ów pastorał, figuruje w  rejestrze zabytków ruchomych woj. małopolskiego, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Krakowie  pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Sródmieście – Zachód rozpoczęli śledztwo w sprawie kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Od momentu zgłoszenia kradzieży rozpoczęły się szeroko zakrojone poszukiwania. Policjanci  m.in.sprawdzali skupy złomu, kontrolowano targowiska, na których sprzedaje się starocie, przeczesywano aukcje internetowe, oferujące  różnego rodzaju „antyki ”. Ponieważ od lat małopolscy policjanci owocnie współdziałają  z przedstawicielami środowiska antykwariuszy i marszandów (dużo utraconych zabytkowych przedmiotów odzyskano dzięki tej współpracy), i w tym przypadku poproszono ich o czujność.

W sierpniu 2017 r. policjanci kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ustalili, że pastorał może znajdować się w jednej z kamienic na krakowskim Kazimierzu. Policjanci z wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu KMP w Krakowie prowadzący postępowanie w tej sprawie znaleźli go w opuszczonej piwnicy w tej kamienicy. Trwa ustalanie kręgu osób, które mogły mieć udział zarówno w kradzieży jak i jego ukryciu.

Zabytkowy przedmiot trafił do laboratorium kryminalistycznego Policji. Po badaniach wróci na swoje miejsce.

(KWP w Krakowie / mw)

  • odzyskany XIX wieczny pastorał
  • odzyskany XIX wieczny pastorał
Powrót na górę strony