Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dożynki prezydenckie - Spała 2017

Data publikacji 18.09.2017

W niedzielę (17 września) do Spały, razem ze swoją małżonką, przyjechał Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z rolnikami z całej Polski dziękował za tegoroczne plony. W Dożynkach Prezydenckich uczestniczyli także m.in. : Minister Rolnictwa, liczni parlamentarzyści oraz przedstawiciele służb mundurowych. Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński oraz Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman.

Tradycję Dożynek Prezydenckich w Spale zapoczątkował w 1927 roku ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki. W latach jego rządów dożynki odbyły się czterokrotnie. W 2000 r. tradycję dożynek spalskich przywrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski z inicjatywy ówczesnego wicepremiera Romana Jagielińskiego i osób związanych ze Spałą. Po prezydencie Kwaśniewskim do Spały przyjeżdżali prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, Bronisław Komorowski z żoną Anną. Tradycję kontynuuje prezydent Andrzej Duda.

Główne obchody święta plonów rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w intencji rolników w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Następnie Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym przeszła na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. W Miasteczku Regionów na stadionie OPO swoje stoiska promocyjne prezentowali przedstawiciele kilkunastu województw. Para Prezydencka od łódzkich policjantów otrzymała pamiątkową okolicznościową płytkę.

(KWP w Łodzi / ig)

 

  • Dożynki prezydenckie
  • Dożynki prezydenckie
  • Dożynki prezydenckie
Powrót na górę strony