Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zasiądą na ławie oskarżonych za przemyt znacznych ilości haszyszu

Data publikacji 19.09.2017

Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Postępowanie w tej sprawie prowadzili lubelscy policjanci CBŚP. Śledczy ustalili, że członkowie grupy przez kilka lat przewozili haszysz z Hiszpanii przez Polskę do Rosji. Mogli w ten sposób przemycić co najmniej 5360 kilogramów tego narkotyku.

Aktami oskarżenia zakończyło się postępowanie przygotowawcze prowadzone przez policjantów z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem prokuratorów z Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.  Z ustaleń śledczych wynika, że działania oskarżonych dotyczyły przewozu samochodami z Hiszpanii na Białoruś lub Ukrainę i dalej do Rosji znacznych ilości środków odurzających, tj. haszyszu. Zebrany  materiał dowodowy wskazuje, że oskarżeni swoją działalność mogli prowadzić od sierpnia 2010 roku do maja 2015 roku. W drodze powrotnej z Rosji przez Polskę do Hiszpanii przewozili pieniądze, aby ukryć nielegalne ich pochodzenie.

Akt oskarżenia objął kierownika zorganizowanej grupy przestępczej posiadającego obywatelstwo białoruskie i polskie oraz jednego z kurierów posiadającego obywatelstwo ukraińskie.

W toku śledztwa ustalono, że grupa mogła przewieźć co najmniej 5360 kilogramów haszyszu, który charakteryzuje się działaniem wielokrotnie silniejszym od marihuany. Narkotyk rozprowadzany był w Moskwie i Sankt Petersburgu. Jego ilość pozwalała na wytworzenie ponad 5 milionów jednorazowych porcji konsumenckich, o wartości od 80 do 220 milionów złotych.

W działalności przestępczej wykorzystywane były samochody osobowe ze specjalnie skonstruowanymi skrytkami. Pojazdy zarejestrowane były w krajach Europy Zachodniej, zaś część kurierów posiadała podwójne obywatelstwo.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że w działalność zorganizowanej grupy przestępczej zaangażowani byli także inni podejrzani, w zakresie których postępowanie przygotowawcze jest kontynuowane.

(ij/na podstawie Działu Prasowego Prokuratury Krajowej)

Powrót na górę strony