Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podkarpaccy policjanci podsumowali rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń

Data publikacji 20.09.2017

To już rok, kiedy mieszkańcy województwa podkarpackiego za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Aby sprostać oczekiwaniom wprowadzono zmiany, dzięki którym osoby korzystające z aplikacji mają więcej możliwości. W ciągu 12 miesięcy podkarpaccy policjanci odnotowali blisko 22 tysiące zgłoszeń. Wszystkie sygnały zostały sprawdzone, wiele z nich się potwierdziło.

20 września br. mija rok od kiedy na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

W ciągu roku na Podkarpaciu odnotowano blisko 22 tysiące zgłoszeń. Dużą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości - 6995, nieprawidłowe parkowanie - 5109 czy niewłaściwa infrastruktura drogowa - 1189. Do drugiej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 4232 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją - 519.

Najwięcej, bo 5092 zgłoszeń odnotowano w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. Na terenie powiatu sanockiego - 1688, powiatu bieszczadzkiego - 1250,  powiatu jasielskiego - 1254 oraz powiatu mieleckiego - 1037. Najmniej w powiatach: strzyżowskim - 281, przeworskim - 319 i leżajskim - 388.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały, do tej pory potwierdzono 7356, natomiast  13756 nie potwierdziło się. Obecnie 41 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób, które korzystają z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wprowadzono modyfikację i rozbudowano kategorie. Podczas nanoszenia zgłoszenia mamy teraz możliwość dopisania, oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dnia tygodnia. Mamy także możliwość dodania krótkiego komentarza oraz dołączenia nawet 3 plików, o maksymalnej wielkości 5 MB. Wprowadzona w tym zakresie modyfikacja ułatwi policjantom weryfikację zgłoszenia.

Dodatkowo do aplikacji dodano nowe statusy - „potwierdzone wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. I tak, „potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń odnotowano 27, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” 107. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń. Pod koniec września na mapę zostało naniesione zagrożenie z kategorii grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Jednak w tym przypadku nie kategoria zgłoszenia była najważniejsza, a opis zdarzenia. Okazało się że osoba zgłaszająca poinformowała o studzience kanalizacyjnej bez pokrywy w miejscu, gdzie bawią się dzieci. Przemyscy policjanci zawiadomili pogotowie wodno-kanalizacyjne, które zabezpieczyło studzienkę. Więcej na ten temat ►

Mieszkańcy powiatu jarosławskiego zgłosili zagrożenie, które dotyczyło przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości, na terenie miejscowości Mokra, Boratyn i Widna Góra. Policjanci ruchu drogowego z Jarosławia potwierdzili zgłoszenia, a osoby popełniające tam wykroczenia w ruchu drogowym straciły prawa jazdy i zostały ukarane mandatami. Więcej na ten temat ►

Jak ważny jest każdy sygnał można było zaobserwować także zimą, kiedy temperatury na zewnątrz były bliskie lub spadały poniżej zera. Dzięki zgłoszeniom naniesionym na mapę zagrożeń, policjanci mogli szybko interweniować wobec osób bezdomnych. Więcej na ten temat ►

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony