Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy "wnuczek" zatrzymany

Data publikacji 29.03.2006

25-letni mężczyzna o podwójnym – polskim i amerykańskim obywatelstwie, poszukiwany w kilku krajach europejskich został zatrzymany przez śląskich policjantów. Znający kilka języków mężczyzna podejrzewany jest o to, że w ramach zorganizowanej i kierowanej przez siebie międzynarodowej grupy przestępczej dokonywał oszustw na "wnuczka".

Międzynarodowy Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach, przy współpracy z funkcjonariuszami innych krajów europejskich i z Prokuraturą Okręgową w Katowicach, od ubiegłego roku prowadzili działania operacyjne i śledztwo w sprawie oszustw na tzw. wnuczka. Sposób działania był bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Oszust nawiązywał telefonicznie kontakt, najczęściej ze starszymi osobami. Podając się za członka rodziny - zazwyczaj wnuka - zwracał się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy np. na zakup samochodu po atrakcyjnej cenie. Po uzgodnieniu pożyczki, pieniądze odbierał rzekomy znajomy "wnuczka" bądź "właściciel autosalonu".

Międzynarodowy Do podobnych oszustw dochodziło także w innych krajach europejskich, dlatego też nasi policjanci nawiązali międzynarodową współpracę z tamtejszymi służbami kryminalnymi. Efektem działań funkcjonariuszy było zatrzymanie 25-letniego mężczyzny o podwójnym – polskim i amerykańskim – obywatelstwie. Niczego nie spodziewającego się oszusta zaskoczono w mieszkaniu, które wynajmował w Toruniu. Aktualnie był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez wymiar sprawiedliwości Królestwa Belgii, gdzie skazany został na 4 lata więzienia za takie same oszustwa. O popełnienie takich przestępstw podejrzany jest również na terenie Republiki Czeskiej. Zatrzymany zorganizował i kierował międzynarodową grupą przestępczą. Osobiście nawiązywał kontakt telefoniczny z przyszłymi ofiarami. Był bardzo elokwentny i znał biegle kilka języków. Z Polski dzwonił do różnych osób na terenie wielu krajów Europy. Zdobywając zaufanie rozmówcy, umawiał się na pożyczkę. Po pieniądze przysyłał swoich ludzi, którzy byli z nim w stałym kontakcie. Przy zatrzymanym znaleziono kilkanaście telefonów komórkowych i kart SIM, elektroniczne i tradycyjne książki telefoniczne, laptop i inne przedmioty, które wykorzystywał podczas oszustw. Policjanci prowadzący sprawę nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Powrót na górę strony