Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współczesne oblicze bezpieczeństwa - XV Międzynarodowa Konferencja

Data publikacji 22.09.2017

20-21 września 2017 roku na łódzkim lotnisku odbyła się XV Międzynarodowa Konferencja "Współczesne oblicze bezpieczeństwa" zorganizowana przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Komendy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Portu Lotniczego Łódź. Patronat Honorowy objął Komendant Główny Policji. Po cyklu wykładów i paneli, na zakończenie, przeprowadzono ćwiczenia wszystkich służb "Lotnisko 2017

Do komitetu honorowego konferencji został zaproszony Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński. W pierwszym dniu zorganizowano panele tematyczne dotyczące profilaktyki właściwych zachowań, bezpieczeństwa i współpracy służb oraz panel bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego. W zakresie profilaktyki przewidziano tematykę cyberzagrożeń, narkotyków oraz tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. 21 września odbyła się część plenarna konferencji, której towarzyszył piknik profilaktyczny z udziałem różnych zaproszonych służb. Promowano także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że Boeing 737 leciał z Egiptu do jednego z portów w Polsce. Pilot zgłosił problemy z maszyną i musiał lądować awaryjnie w Łodzi. Kiedy był na prostej, okazało się, że nie może wysunąć podwozia. Służby wkroczyły do akcji. Samolot lądował na pianie, załoga ewakuowała pasażerów. Kiedy straż pożarna weszła na pokład samolotu, okazało się, że jest tam otwarta walizka, z której wystają kable. Pirotechnik stwierdził, że to bomba. Przy rozbrajaniu następuje eksplozja, samolot płonie. Rannego pirotechnika wyciągnęli strażacy i przekazali załodze karetki pogotowia.

W pokazach brali udział Straż Pożarna, Lotniskowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, ratownicy medyczni z firmy "Falck". Pokaz był wyjątkowo emocjonujący. Kolejny dopiero za dwa lata, bo właśnie co dwa lata muszą być przeprowadzane ćwiczenia, by sprawdzić procedury i współdziałanie wszystkich służb.

Powrót na górę strony