Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uratowali grzybiarza przed dzikami

Data publikacji 04.10.2017

Policjanci z Myszkowa interweniowali w związku z dość nietypową sytuacją. W trakcie grzybobrania mężczyzna został zaatakowany przez dziki, przed którymi schronił się na drzewie. Stamtąd też wezwał na pomoc mundurowych. Policjanci przegonili dziki i uratowali grzybiarza.

W poniedziałkowe popołudnie, 02.10.br., do myszkowskiej komendy zadzwonił mężczyzna i poprosił o pomoc. Mieszkaniec Leśniaków wybrał się na grzyby do lasu w okolicy dzielnicy Będusz. W trakcie grzybobrania zaatakowało go stado dzików. Mężczyzna zdołał uciec na drzewo. Niestety kilka dzików nie dało za wygraną i oczekiwało pod drzewem na grzybiarza. Wystraszony mężczyzna postanowił zadzwonić na policję. Dyżurni myszkowskiej komendy zorganizował akcję ratowniczą. Na miejsce zostały skierowane policyjne patrole. Wszyscy ruszyli w stronę potrzebującego, robiąc przy tym jak najwięcej hałasu. Dzięki temu odstraszyli agresywne zwierzęta i grzybiarz mógł bezpiecznie zejść na dół. Zmęczony, ale cały i zdrowy, wrócił do domu.

Ta sytuacja zakończyła się szczęśliwie, jednak apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku podczas leśnych wędrówek. Pamiętajmy o podstawowych zasadach:

  • Nie wchodźmy do lasu po zmroku. W tym czasie dziki zaczynają żerować i istnieje zwiększona szansa, że je napotkamy.
  • Nie dokarmiajmy dzików. Wtedy zaczynają one zbliżać się do miejsc zamieszkanych przez ludzi w poszukiwaniu pożywienia i zmieniają swój tryb żerowania na dzienny.
  • Gdy napotkamy dzika, nie wykonujmy gwałtownych ruchów. Starajmy się powoli oddalić lub poczekać aż sam odejdzie.
  • W przypadku, kiedy dzik zacznie atakować, uciekajmy na drzewo.
  • Podczas spaceru po lesie zachowajmy czujność. Zwracajmy uwagę na ślady dzików bądź nasłuchujmy ich odgłosów. Najlepiej nie spacerujmy w pojedynkę.
  • Nośmy przy sobie telefon komórkowy, aby w razie potrzeby wezwać pomoc.
  • Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą gwizdka, którego sygnał pomoże służbom ratowniczym zlokalizować, gdzie się znajdujemy.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony