Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant poza służbą zatrzymał nietrzeźwego kierowcę, który usiłował uciec z miejsca kolizji

Data publikacji 09.10.2017

Sierżant Hubert Konca pokazał, że służbę pełni się również poza godzinami pracy. Czujność policjanta z Pruszkowa przyczyniła się do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który spowodował zdarzenie drogowe w Mrągowie, a następnie usiłował oddalić się z miejsca zdarzenia.

Wczoraj, 08.10.br., po godzinie 17.00, policjant będący poza służbą mył auto na myjni w Mrągowie. W pewnym momencie usłyszał pisk opon i huk dochodzący z pobliskiej ulicy Olsztyńskiej. Natychmiast pobiegł w tamtą stronę, gdzie zauważył rozbite bmw, które uszkodziło barierę odgradzającą jezdnię od chodnika. W środku pojazdu zauważył mężczyznę, który mimo wszystko próbował odjechać z miejsca zdarzenia. Kierowca ten poprosił go o pomoc w wypchnięciu auta, a wtedy policjant poczuł od niego zapach alkoholu.

Reakcja funkcjonariusza z Pruszkowa była równie zdecydowana. Natychmiast przedstawił się i okazał legitymację służbową. Kierowca jednak zlekceważył to i wysiadł z auta próbując pieszo oddalić się z miejsca zdarzenia. Policjant kilkukrotnie przywoływał go do pozostania na miejscu zdarzenia. W momencie, gdy to nie przyniosło skutku użył chwytów obezwładniających i zatrzymał nietrzeźwego 39-latka.

W trakcie interwencji policjant poinformował o zdarzeniu oficera dyżurnego mrągowskiej policji. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce przejęli od niego 39-latka. Mężczyzna był wulgarny, agresywny i  nie poddał się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie, dlatego został przewieziony do szpitala na badanie krwi. W trakcie tej czynności 39-latek nie uspokoił się i uderzył funkcjonariusza.

Dlatego tę noc spędził w policyjnym areszcie, a jego auto zostało odholowane na policyjny parking.

Tego samego wieczora mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy kategorii B,C,C+E. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty. W konsekwencji będzie odpowiadał za popełnienie przestępstw – naruszenie nietykalności funkcjonariusza i jego znieważenie oraz kierowanie w stanie nietrzeźwości w zależności od wyników badań krwi.

Kodeks karny za naruszenie nietykalności funkcjonariusza przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Za znieważenie funkcjonariusza publicznego grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Alkohol główna przyczyna wypadków

Nietrzeźwi na drodze stanowią jedno z poważniejszych zagrożeń dla innych uczestników ruchu drogowego. Reagujmy jeśli widzimy pijanego kierowcę! Nie pozwólmy mu kontynuować jazdy. Dzięki takiemu zachowaniu możemy uchronić go przed nieszczęściem oraz wszystkich tych, których mógłby spotkać na swojej drodze. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony