Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Namysłowie uczczono pamięć żołnierza Armii Krajowej

Data publikacji 10.10.2017

W Namysłowie uczczono pamięć Józefa Rabiegi, pseudonim "Ordon", porucznika Armii Krajowej. Na terenie dawnej fabryki odsłonięto tablicę przypominającą o działaniach dowódcy. Wśród licznie zebranych delegacji na uroczystości obecny był także pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Namysłowie kom. Piotr Smoleń w asyście pocztu sztandarowego.

Przy bramie wjazdowej na teren dawnych Zakładów Przetwórstwa Ziemniaczanego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać porucznika Józefa Rabiegi (1914-1971) - dowódcy oddziałów Armii Krajowej działających na obszarze Ziemi Namysłowskiej w latach 1942-44, złożonych w przeważającej części z polskich robotników przymusowych. W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy uczestniczył pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Namysłowie kom. Piotr Smoleń w asyście pocztu sztandarowego.

Porucznik Rabiega prowadził w Namysłowie samodzielny obwód AK "Reduta". W skład tego obwodu wchodziło pięć batalionów: Namysłów "Garłuch", Syców "Giewont", Oleśnica "Krywań", Ostrzeszów "Chowerno" i Kępno "Łomnica". Dokładnie w miejscu gdzie odsłonięto tablicę mieściło się dowództwo batalionu w latach 1942-1944. W wyniku dekonspiracji, gestapo aresztowało "Ordona" 3 lipca 1944 roku. Został więźniem hitlerowskiego obozu pracy, przetrwał śledztwo i gehennę niemieckich obozów koncentracyjnych. Zmarł w w wieku 57 lat, pochowany jest na cmentarzu komunalnym w Brzegu.

(KWP w Opolu)

  • uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać porucznika Józefa Rabiegi
  • uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać porucznika Józefa Rabiegi
Powrót na górę strony