Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Członkowie grupy oszukującej metodą na policjanta zostali zatrzymani przez krakowskich funkcjonariuszy

Data publikacji 16.10.2017

Kilka dni temu policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie zatrzymali 3 osoby podejrzane o 3 oszustwa metodą „na policjanta”. Łączna wartość strat to 80 tys. zł.

Grupa przestępcza działała na obszarze województwa małopolskiego od sierpnia do września br. Jak często bywa w tego typu sprawach, ofiarami oszustów padły osoby w podeszłym wieku. Dwa zdarzenia miały miejsce w Krakowie, jedno w Wadowicach. Za każdym razem modus operandi było niemal identyczne. Do pokrzywdzonego dzwoniła osoba podająca się za policjanta. Rozmówca informował, że członek rodziny jest sprawcą groźnego wypadku samochodowego, w którym są ciężko ranni. Oszust podszywający się pod funkcjonariusza oferował pomoc w „załatwieniu” sprawy. Aby uchronić krewnego przed długoletnim więzieniem osoba miała zapłacić dużą sumę pieniędzy. Do przekazania uzgodnionych kwot dochodziło w miejscu zamieszkania pokrzywdzonego lub w miejscu publicznym np. na parkingu. Członkowie grupy wyłudzili w ten sposób 80 tys. zł.

Pracujący nad sprawą policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie w jednym z mieszkań na terenie Nowej Huty w godzinach rannych zatrzymali 2 osoby: 22-letnią kobietę i 32-letniego mężczyznę, mieszkańców Krakowa. Oszuści byli zaskoczeni wizytą policjantów. Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli kilkaset złotych oraz telewizor o wartości ponad 2 tys. zł., który jak się okazało został zakupiony za pieniądze uzyskane w wyniku oszustw. Następnego dnia doszło do kolejnego zatrzymania, tym razem w godzinach wieczornych w lokalu na os. Ruczaj w Krakowie. W ręce śledczych wpadł 20-latek u którego zostały zabezpieczone telefony komórkowe, karty sim, a także kilkaset złotych.

Cała trójka usłyszała zarzuty oszustw, grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. 22-latka i 32-latek przyznali się do zarzucanych im czynów. Wszyscy podejrzani decyzją sadu zostali aresztowani na okres 3 miesięcy.

Aktualnie działania Policji skupiają się na odzyskaniu pozostałych pieniędzy oraz  ustaleniu, czy aresztowani nie brali udziału w innych przestępstwach.

(KWP Kraków / mg)

Opis filmu: oszustwo na policjanta Kraków

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.69 MB)

Powrót na górę strony