Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Będąc po służbie ratował dziecko

Data publikacji 16.10.2017

To już kolejna sytuacja, kiedy sierż. szt. Jarosław Szuba z Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą ruszył na pomoc mieszkańcom miasta ratując ich zdrowie i życie. Tym razem udzielał pomocy medycznej poparzonemu chłopcu. U dziecka podczas pożaru doszło do zatrzymania krążenia. Policjant reanimował chłopca do czasu przyjazdu karetki.

Policjant z wykształcenia jest ratownikiem medycznym, na każdą służbę zabiera specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Wielokrotnie niósł pomoc osobom potrzebującym w tym: dzieciom, osobom starszym i schorowanym. Swoją wiedzą z zakresu ratownictwa medycznego dzieli się z innymi funkcjonariuszami podczas prowadzonych przez niego szkoleń.

Do pożaru doszło w minioną niedzielę, 15.10.br., na terenie Szczecina. Około godz.8:30 drogą radiową przekazana została informacja dotycząca pożaru jednego z mieszkań na poddaszu. Sierż. szt. Jarosław Szuba właśnie rozliczał się z zakończonej służby, kiedy usłyszał komunikat. Natychmiast wraz z załogantem ponownie pobrał radiowóz i pojechali pod wskazany adres.

Kiedy przyjechali na miejsce zdarzenia wraz ze strażą pożarną, rozpoczęto akcję ratowniczą. Z poddasza  budynku wydobywały się kłęby dymu i ogień, a ludzie wybiegali na zewnątrz z mieszkań bloku. Na podwórku policjanci zauważyli kobietę klęczącą przy mocno poparzonym chłopcu.  Sierż. szt. Szuba ocenił stan poszkodowanego i rozpoznał u chłopca nagle zatrzymanie krążenia i natychmiast przy użyciu sprzętu specjalistycznego m.in. defibrylatora udzielał mu pomocy medycznej do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Wspólnie z kolegą opatrywali dziecku poparzone części ciała.

Poszkodowany małoletni został przewieziony do jednego ze szczecińskich szpitali.

Sierż. szt. Jarosław Szuba uczestniczył w dalszej akcji ratowniczej, prowadząc segregację osób poszkodowanych i biorąc udział w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

To kolejna interwencja policjanta z Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą zakończona udzielaniem pomocy osobie, której zdrowie i życie było zagrożone. Funkcjonariusz Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego wielokrotnie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych ratował mieszkańców Szczecina. Zawsze, kiedy słyszy w stacji informację, że potrzebna jest pomoc medyczna, natychmiast jedzie na miejsce zdarzenia i pojawia się tam często przed przyjazdem karetki pogotowia. Wie, że w takich sytuacjach liczy się każda minuta a jakakolwiek zwłoka może doprowadzić do tragicznego finału.

Sierż. szt. Jarosław Szuba jest wykwalifikowanym ratownikiem medycznym, swoją wiedzą i zdobytymi umiejętnościami dzieli się z mundurowymi z jego jednostki oraz z  Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Organizuje cyklicznie szkolenia dla funkcjonariuszy, podczas których szkoli ich z pomocy przedmedycznej i ratownictwa.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony