Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca kredyty w bankach

Data publikacji 23.10.2017

Lubińscy policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą rozbili grupę wyłudzającą kredyty w bankach. Wśród zatrzymanych osób są organizatorzy całego procederu, właściciel jednego ze sklepów oraz tak zwane „słupy”. Straty powstałe w wyniku przestępczej działalności grupy szacuje się na kwotę nie mniejszą jak 100 tys. złotych. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, w wyniku prowadzonych działań operacyjnych, rozpracowali grupę przestępczą wyłudzającą kredyty w bankach. W sprawie do chwili obecnej policjanci zatrzymali już 7 podejrzanych. Trzon zorganizowanej grupy stanowiły dwie osoby. Zatrzymania były efektem zebranego w tej sprawie materiału dowodowego.

Jak ustalili policjanci procederem i grupą kierowały dwie osoby. Na początku podejrzani namówili do współpracy właściciela jednego ze sklepów z terenu powiatu lubińskiego. Kolejnym etapem było znalezienie tak zwanych „słupów”. Gdy to się udało, do placówki handlowej wchodziła podstawiona osoba, wyposażona w dokumenty odpowiednie do zakupu ratalnego. Z reguły faktycznie nie miała ona zdolności kredytowej lub też zatrudnienia.

Właściciel sklepu wiedział o tym, a mimo to wysyłał do banku wniosek o kredyt potwierdzając tym samym wiarygodność kupującego. Bank udzielał pożyczki, a towar rzekomo zakupiony był zawsze fikcyjny. Następnie dochodziło do podziału zysków.

Policjanci w tej sprawie zatrzymali już 7 osób w wieku od 23 do 65 lat. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa, za które grozi im teraz kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawcy w wyniku tego przestępczego procederu wyłudzili kredyty z banków na kwotę nie mniejszą niż 100 tys. złotych. O dalszym losie zatrzymanych zdecyduje teraz sąd.

Obecnie funkcjonariusze w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu. Policjanci nie wykluczają też kolejnych zatrzymań.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony