Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie 14 członków grupy przestępczej

Data publikacji 30.03.2006

14 członków zorganizowanej grupy przestępczej podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy, handel nielegalnym paliwem i wyłudzanie odszkodowań w celu finansowania warszawskich grup przestępczych zatrzymali policjanci z częstochowskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego ściśle współpracujący z Prokuraturą Apelacyjną w Katowicach.

Policjanci z częstochowskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego w ścisłej współpracy z Prokuraturą Apelacyjną w Katowicach zatrzymali 14 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy, handel nielegalnym paliwem i wyłudzanie odszkodowań w celu finansowania warszawskich grup przestępczych.

Zatrzymani są mieszkańcami Częstochowy i okolic, Piekar Śląskich, Myszkowa, Łodzi, Warszawy, Opola i Bielska - Białej, w wieku od 27 do 57 lat, wśród nich jest jedna kobieta. Jak ustalili policjanci i prokuratorzy zajmujący się sprawą zatrzymani prowadzili na wielką skalę handel nielegalnie wyprodukowanym paliwem, powodując wielomilionowe straty na szkodę Skarbu Państwa, wyłudzali odszkodowania od firm ubezpieczeniowych oraz "prali brudne pieniądze" pochodzące z handlu nielegalnym paliwem poprzez wprowadzenie ich do obrotu handlowego za pośrednictwem własnych przedsiębiorstw.

Wyłudzenia odszkodowań od ubezpieczycieli polegały na niszczeniu transportu tekstyliów, ekspediowanych rzekomo za wschodnią granicę Polski, poprzez zlecenie podpalenia samochodu ciężarowego wraz z ładunkiem.

Zyski z tej działalności przekazywane były następnie przestępcom działającym w Warszawie i w okolicach stolicy.

Na wniosek policji i prokuratury sąd aresztował już 11 zatrzymanych osób. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa i fałszowanie dokumentów sprawcom może grozić do ośmiu lat więzienia.

Powrót na górę strony