Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali pieniądze z NFZ

Data publikacji 30.03.2006

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Poznaniu zatrzymali grupę osób podejrzewanych o fałszowanie dokumentacji medycznej, przyjmowanie korzyści majątkowych, a także wyłudzanie pieniędzy z NFZ.

Zatrzymana została lekarz laryngolog oraz właściciele firmy zajmującej się dystrybucją aparatów słuchowych. Proceder przestępczy trwał w latach 2004 – 2005. Właściciele firmy posiadający umowę z NFZ weszli w układ z kobietą – lekarzem o specjalności laryngologicznej, a zatrudnionej w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Poznaniu. Kobieta ta, nie badając pacjentów, a opierając się tylko na danych osobowych dostarczanych przez wspólników, wypisywała zlecenia na zaopatrzenie w aparaty słuchowe i wkładki uszne, w zamian za co otrzymywała pieniądze w kwocie 100 zł za każde wypisane zlecenie. Zatrzymana lekarka otrzymała łącznie 13.000zł. Ponadto na podstawie otrzymywanych danych wypisywała ona fikcyjne kartoteki historie choroby i przesyłała je NFZ-owi za co pobrała nienależną refundację w wysokości ponad 3000 zł.

Wystawiane przez lekarza zlecenia oraz raporty statystyczno-medyczne sporządzone przez dwóch podejrzanych właścicieli firmy zaopatrującej w aparaty były podstawą do otrzymania nienależnej refundacji w wysokości co najmniej 80.000 zł z NFZ.

Osoby były zaopatrywane w aparaty słuchowe tylko na podstawie badania słuchu przeprowadzonego przez protetyka, bez koniecznej w takim wypadku konsultacji lekarza specjalisty.

W toku prowadzonego śledztwa zabezpieczono szereg dokumentów oraz przesłuchano około 130 osób.

Zatrzymanym osobom grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony