Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili grupę zajmującą się oszustwami metodą na „CBŚP” – 7 zatrzymanych i tymczasowo aresztowanych wyłudziło nie mniej niż 300 tys. zł

Data publikacji 31.10.2017

Oszukiwali starsze osoby. Podszywali się pod CBŚP i prokuraturę. Wyłudzili nie mniej niż 300 tys. zł. Wpadli w ręce wrocławskich policjantów. Funkcjonariusze rozpracowując grupę przestępczą zatrzymali łącznie 7 osób. Odzyskali też ponad 200 tys. złotych i zabezpieczyli m.in. złotą biżuterię, której wartość szacuje na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im teraz kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, realizując sprawę operacyjną, rozpracowali grupę przestępczą zajmującą się oszustwami na tzw. „policjanta”. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, łupem grupy padło nie mniej niż 300 tys. zł.

Efektem prowadzonych w tej sprawie działań, było ustalenie osób podejrzanych o oszustwa. Zebrany materiał, dał podstawę do zatrzymania członków grupy. W sprawie zatrzymano 7 osób. Podejrzani, to mieszkańcy województwa mazowieckiego. Funkcjonariusze rozpracowywali grupę kilka ostatnich miesięcy, tropiąc kolejnych jej członków. Podejrzani byli zatrzymywani przez wrocławskich policjantów w miejscach zamieszkania lub w wynajmowanych przez nich lokalach, w różnych rejonach województwa mazowieckiego.

Każdy z zatrzymanych pełnił w grupie inną rolę. Jeden dzwonił i oszukiwał pokrzywdzonych. Inny zakładał rzekomo prokuratorskie rachunki w bankach, na które miały być przekazywane środki od pokrzywdzonych, a jeszcze inny wypłacał środki i przekazywał pozostałym członkom grupy.

W efekcie prowadzonych działań funkcjonariusze odzyskali ponad 200 tys. zł. oraz zabezpieczyli m.in. złotą biżuterię, której wartość szacuje się wstępnie, na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wrocławscy policjanci zajęli się rozpracowaniem grupy, po tym jak jedna z wrocławianek w wyniku tego rodzaju przestępstwa straciła swoje oszczędności. Starsza pani uwierzyła, że pomaga policjantom CBŚP w prowadzonej przez nich akcji wymierzonej w oszustów i przelała środki na rzekomo prokuratorskie konto. Dopiero po rozmowie z sąsiadem zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

7 członków grupy, ustalonych i zatrzymanych w tej sprawie przez wrocławskich policjantów, usłyszało już zarzuty oszustwa. Decyzją sądu, wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Podejrzanym grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich losie zdecyduje sąd.

Policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie aspekty działalności grupy przestępczej, w tym ile tego typu oszustw dopuściła się ona na terenie kraju.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Opis filmu: Policjanci rozbili grupę zajmującą się oszustwami metodą na „CBŚP” – 7 zatrzymanych i tymczasowo aresztowanych wyłudziło nie mniej niż 300 tys. zł

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.41 MB)

Film Nie daj się nabrać! Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta"

Pobierz plik Nie daj się nabrać! Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta" (format mp4 - rozmiar 160.76 MB)

Powrót na górę strony