Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy rozboju na 85-letniej kobiecie zatrzymani

Data publikacji 08.11.2017

Policjanci Kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu Komendy Miejskiej Policji z w Krakowie zatrzymali trzy osoby związane z brutalnym rozbojem na 85-letniej kobiecie. Łupem złodziei padły obrazy oraz biżuteria. Dwóch podejrzanych decyzją Sądu zostało tymczasowo aresztowanych.

Do zdarzenia doszło pod koniec października w rejonie Śródmieścia. Kilka minut po godzinie 9 rano ktoś zapukał do mieszkania 85-letniej kobiety. Właścicielka bez sprawdzenia otworzyła drzwi mieszkania, gdyż oczekiwała na poranną wizytę rodziny. W progu stanął mężczyzna ubrany w strój robotnika budowlanego, który bez słowa wszedł do mieszkania i mocno odepchnął kobietę, która upadła. Następnie sprawca trzymając za ubranie przeciągnął kobietę do pokoju, położył ją na łóżku, skrępował ręce i nogi, a taśmą izolacyjną zakleił kobiecie oczy i usta.

Wraz z drugim uczestnikiem rozboju, mężczyźni splądrowali mieszkanie. W rezultacie złodzieje zabrali trzy obrazy warte 20 tys. zł, gotówkę w kwocie kilkuset złotych oraz złotą biżuterię, która m.in. została zerwana ze skrępowanej 85-latki. Po kradzieży przestępcy uciekli z miejsca zdarzenia pozostawiając staruszkę bez udzielenia jakiejkolwiek pomocy. Przez kilka godzin kobieta próbowała uwolnić się z uwięzi. Gdy pokrzywdzonej udało się uwolnić, zadzwoniła do rodziny i wezwała na miejsce policję.

Dochodzeniowcy oraz technicy kryminalistyki przez wiele godzin pracowali na miejscu zdarzenia – zabezpieczając m.in. ślady pozostawione na miejscu przez sprawców rozboju. Zebrany materiał dowodowy jak i intensywna praca operacyjna funkcjonariuszy wydziału kryminalnego przyniosła pożądane efekty: policjanci wytypowali dwóch sprawców przestępstwa, którzy następnego dnia znajdowali się już w rękach stróżów prawa. To dwaj mieszkańcy Krakowa w wieku 37 i 64 lat. Zostali zatrzymani w miejscu zamieszkania. Obydwaj mężczyźni to znani krakowscy kryminaliści.

Policjanci pracujący nad sprawą ustalili, że 64-latek brał czynny udział w zdarzeniu - to on przytrzymywał i związał 85-latkę, natomiast 37-latek był kierowcą, który przywiózł przestępców na miejsce rozboju i wraz z łupami odwiózł w omówione wcześniej miejsce. Przez kolejne dni nadal trwały poszukiwania trzeciego z mężczyzn. Policjanci wiedzieli, że to tylko kwestia czasu, gdyż zebrali bardzo szczegółowe dane o sprawcy rozboju. To również znany policji przestępca - wielokrotnie karany za rozboje, kradzieże. W poniedziałek 6 listopada nad ranem – 60 latek został zatrzymany. Trójka zatrzymanych usłyszała zarzuty rozboju (art.280kk), za co grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu 60 i 64-latek zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy, natomiast 37-letni sprawca został objęty dozorem policyjnym. Policjanci ustalają gdzie znajdują się skradzione obrazy i biżuteria.

(KWP w Krakowie / ig)

Powrót na górę strony