Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana fabryka „Piko” i rozbity gang narkotykowy

Data publikacji 10.11.2017

Zlikwidowana linia produkcyjna metamfetaminy, zabezpieczenie około kilograma tego narkotyku i zatrzymanie 15 osób, to efekt niemal dwuletniej pracy policjantów CBŚP z Wrocławia i Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. Terenem działania rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej były okolice Bogatyni, a wyprodukowane narkotyki rozprowadzano na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, a nawet Niemiec.

Policjanci z wrocławskiego Centralnego Biura Śledczego Policji od niemal dwóch lat zajmowali się sprawą rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledczych wynikało, że grupa działająca prawdopodobnie od 2015 roku, zajmowała się produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu metamfetaminy. Wyprodukowane narkotyki trafiały do dilerów, a następnie były sprzedawane na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, a nawet Niemiec. Z ustaleń śledztwa wynika, że przez pół roku podejrzani mogli sprzedać około 10 kilogramów metamfetaminy, narkotyku lokalnie zwanego „piko”, o wartości około miliona złotych.

Wszystko zaczęło się, gdy policjanci CBŚP ustalili, że w Bogatyni, a także w miejscowościach okolicznych odbywa się handel narkotykami. Skala, z jaką zaczęły pojawiać się środki odurzające na rynku świadczyć mogła, że w regionie może funkcjonować nielegalne laboratorium wytwarzające narkotyki, nazywane lokalnie „piko” lub „ryż”.

Policjanci CBŚP wyjaśniając kolejne aspekty sprawy odkryli i zlikwidowali linę produkującą metamfetaminę. Wtedy to, w marcu 2016 roku przeprowadzono pierwszą realizację, podczas której policjanci zabezpieczyli 700 ml metamfetaminy w fazie płynnej, 42 gramy gotowego produktu, odczynniki chemiczne, półprodukty oraz szklane naczynia. Podczas działań zatrzymano cztery osoby, którym w Prokuraturze Rejonowej w Zgorzelcu przedstawiono zarzuty wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowej.

Dzięki wielomiesięcznej, intensywnej pracy policjantów ustalono osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej związek z przestępstwami narkotykowymi. Wszystko wskazywało na to, że w sprawę zamieszanych może być kilkanaście osób, które należało jednocześnie zatrzymać. Dlatego też policjanci z CBŚP z Jeleniej Góry i Wrocławia poprosili o wsparcie funkcjonariuszy z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim oraz dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. W akcji brało udział około 60 funkcjonariuszy, którzy w tym samym czasie bardzo wcześnie rano weszli do kilkunastu domów i zatrzymali 11 osób. Wśród nich znajdują się dwie osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.  W Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczestnictwa w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych. Decyzją sądu siedmioro podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

(CBŚP / kp)

 

  • zlikwidowana fabryka
  • narkotyk w lodówce
  • narkotyk w szklanym pojemniku
  • policjanci z zatrzymanym
  • policjanci prowadzą zatrzymanego
  • zabezpieczone pieniądze
  • tester narkotykowy
  • zabezpieczone pieniądze
  • policjanci z zatrzymanym

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.61 MB)

Powrót na górę strony