Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pościg do Niemiec, broń bez zezwolenia i odzyskany samochód

Data publikacji 14.11.2017

Trzech mieszkańców województwa dolnośląskiego podejrzanych o kradzieże i włamania do samochodów ciężarowych zatrzymali żarscy policjanci z Wydziału Kryminalnego w pościgu, który zakończył się już za Odrą. Odzyskano część mienia oraz samochód Land Rover. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i aresztował mężczyzn na trzy miesiące.

W nocy 7 listopada 2017 r. policjanci służby kryminalnej z żarskiej komendy prowadzili działania, w kierunku ustalenia osób związanych z włamaniami do naczep samochodów ciężarowych na parkingu przy terminalu w Olszynie. Tuż po północy z 7/8 listopada 2017 r. otrzymali informację, iż jeden ze sprawców może poruszać się srebrnym samochodem w kierunku przejścia granicznego. Funkcjonariusze po krótkiej chwili zauważyli opisany pojazd poruszający się z dużą prędkością, natychmiast ruszyli za nim w pościg. Jego kierujący nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe, natomiast pasażer uciekającego forda galaxy, aby utrudnić policjantom zatrzymanie, rzucał pod koła nieoznakowanego radiowozu kartony wypełnione kradzionym towarem. Doprowadził swym działaniem do uszkodzenia pojazdu służbowego, stwarzając jednocześnie realne zagrożenie dla życia i zdrowia policjantów. Pomimo tego funkcjonariusze w dalszym ciągu prowadzili pościg za uciekającym fordem, który przekroczył granicę wjeżdżając do Niemiec. Tam po krótkim pościgu mężczyźni porzucili pojazd oddalając się w nieznanym kierunku. Już po kilku godzinach zostali zatrzymani na terenie Łęknicy. Byli to mieszkańcy woj. dolnośląskiego w wieku 28 i 32 lat. Ponadto do sprawy kradzieży z włamaniem do naczepy zatrzymany został również 35-latek kierujący samochodem marki Land Rover. Jak się okazało mieszkaniec woj. dolnośląskiego poruszał się kradzionym samochodem. W kieszeni kurtki miał broń krótką gazową oraz amunicję, na które nie posiadał zezwolenia. Miał przy sobie woreczek strunowy z zawartością kryształków. Po ich przebadaniu tester wskazał, że jest to metamfetamina. Policjanci prócz broni i narkotyków, zabezpieczyli także m.in. klucze od innych pojazdów, siekiery, kastet i maczety. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, gdzie oczekiwali na przesłuchania. Zgromadzony materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił prokuratorowi przedstawić zatrzymanym zarzuty. 32-latek usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem do naczepy i zaboru ładunku o wartości 24 tys. złotych, zmuszania funkcjonariusza do odstąpienia od czynności służbowej oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej. 35-latek zarzut kradzieży land rovera, posiadania narkotyków, kradzieży z włamaniem do naczepy oraz posiadania broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia.

28-latek usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem do naczepy oraz uszkodzenia radiowozu. Popełniając te przestępstwa w warunkach recydywy, zmuszania przemocą funkcjonariusza do odstąpienia od prawnej czynności służbowej. Dodatkowo okazał się być osobą poszukiwaną za kradzieże z włamaniem z wyrokiem 1,5 roku pozbawienia wolności.

W piątek (10 listopada) Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i zastosował dla  wszystkich trzymiesięczny areszt. Za same kradzieże z włamaniem mężczyznom może grozić do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

 

 • zabezpieczona broń
 • zabezpieczona broń
 • zatrzymany w areszcie
 • zabezpieczone przedmioty
 • zabezpieczony kastet
 • zabezpieczone przedmioty
 • kluczyki do samochodów
 • zabezpieczone przedmioty
 • zabezpieczona lornetka
 • zabezpieczone przedmioty
 • policjant prowadzi zatrzymanego
 • policjant przy samochodzie
 • policjant w zabezpieczonym samochodzie
 • policjant w zabezpieczonym samochodzie
 • policjant przy zabezpieczonym samochodzie
Powrót na górę strony