Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani dwaj prezesi spółek za przestępstwa podatkowe

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Łodzi , którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch prezesów spółek. Firmy te były wykorzystywane w przestępczym procederze. Kupowały puste faktury VAT wystawione na łączną kwotę ponad 1,5 miliona złotych. Dokumenty te były przedkładane do Urzędów Skarbowych. Podejrzani odpowiedzą za oszustwo podatkowe.

14 listopada 2017 roku policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, na terenie województwa mazowieckiego, zatrzymali dwie osoby a także przeszukali kilka miejsc zabezpieczając istotny materiał dowodowy. Czynności dotyczyły prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Łodzi śledztwa w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przekazywaniem na rachunki bankowe podmiotów gospodarczych co najmniej 100 milionów złotych pochodzących z przestępczego procederu. Polegał on na podaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach podatkowych i uszczupleniu VAT Takie nielegalne działania miały „wyprać pieniądze” przez utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia i osiągnięcie znacznych korzyści majątkowych.

We wtorkowej akcji na terenie woj. mazowieckiego wzięli udział funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz wydziału kryminalnego KWP w Łodzi. Zatrzymano dwóch prezesów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Policjanci przeszukali firmy i biura rachunkowe. Przedsiębiorstwa prowadzone przez 40-letniego obywatela Turcji i 45-letniego Polaka kupowały „puste” faktury VAT. Nie miały one odzwierciedlenia w rzeczywistych zdarzeniach gospodarczych. Na poczet grożących kar zabezpieczono m.in. ponad 200 tys. złotych. Materiał dowodowy wzbogacono kolejną dokumentacją księgową.

Od lipca 2016 roku policjanci prowadzili działania dotyczące tej grupy na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz śląskiego. Do chwili obecnej 21 osobom przedstawiono zarzuty, wśród nich głównym organizatorom. Wobec 4 sąd zastosował tymczasowy areszt.

Tym razem dwaj podejrzani usłyszeli zarzuty karno-skarbowe. Sprawa nadal ma charakter rozwojowy.

(KWP w Łodzi / kp)

 

  • policjanci z zatrzymanym
  • policjanci z zatrzymanym
Powrót na górę strony