Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

17-latek pod wpływem narkotyków kierował autem bez uprawnień. Został zatrzymany po pościgu

Data publikacji 16.11.2017

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozić może 17-letniemu kierowcy, który jechał po narkotykach samochodem i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po pościgu został zatrzymany przez policjantów z powiatu legnickiego. Okazało się również, że nie posiada prawa jazdy i ma przy sobie dokumenty innej osoby, które figurują w policyjnych bazach danych, jako utracone.

 Do zdarzenia doszło na terenie powiatu legnickiego. Funkcjonariusze Ogniwa Prewencji z Komisariatu Policji w Chojnowie podczas patrolowania miasta około godziny 20.00 zauważyli osobowego renaulta. Kierowca na widok radiowozu zaczął wykonywać nerwowe manewry, co wzbudziło zainteresowanie funkcjonariuszy. W związku z tym policjanci postanowili zatrzymać go do kontroli. Mężczyzna widząc oznakowany radiowóz oraz sygnały dawane przez funkcjonariuszy, gwałtownie przyśpieszył i zaczął uciekać. Policjanci podjęli, więc za nim pościg.

Chwilę później mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie parkingu. To jednak nie zatrzymało kierowcy, ponieważ wysiadł z auta i kontynuował ucieczkę pieszo. Policjanci po kilkunastu metrach biegu zatrzymali 17-letniego mieszkańca Chojnowa, który wcześniej prowadził samochód.

Jak ustalili funkcjonariusze, nie miał on uprawnień do kierowania pojazdami, a chwilę wcześniej zażywał narkotyki. Badanie narkotesterem dało wynik pozytywny. Nastolatek został następnie przewieziony do szpitala, gdzie została mu pobrana krew do badań.
Ponadto policjanci przy zatrzymanym ujawnili dokumenty w postaci dowodu osobistego oraz prawa jazdy należącego innej osoby. Dokumenty te sprawdzono w policyjnych bazach. Okazało się, że zostały one utracone na terenie powiatu bolesławieckiego.

Funkcjonariusze mężczyznę umieścili w policyjnym areszcie i zabezpieczyli pojazd.

17-latkowi w świetle obowiązujących przepisów grozić może teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2017 roku w życie weszła nowelizacja przepisów, zgodnie, z którą kierowca, który świadomie zmusi funkcjonariuszy do pościgu i nie zatrzyma się mimo wydawanych mu poleceń w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełni przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Oprócz tego, sąd obligatoryjnie wyda zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do lat 15.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony