Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Kryształowe Gwiazdy zostały wręczone!

Data publikacji 27.11.2017

„Kryształowe Gwiazdy” już po raz 13. zostały dziś wręczone policjantkom i policjantom, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Wyróżnienia, które trafiły do rąk 124 wielkopolskich stróżów prawa, ufundowane zostały przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.

Gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. W tym roku to szczególne wyróżnienie wręczone zostało po raz trzynasty policjantkom i policjantom, którzy w trakcie codziennej służby, narażając swoje życie lub zdrowie przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka. 

W tym roku Kryształową Gwiazdą wyróżniono 124 funkcjonariuszy. Liczba corocznych laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Tegoroczna gala odbyła się 27 listopada w poznańskim Domu Żołnierza. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów wyraził w pierwszej kolejności Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, który wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym wręczył funkcjonariuszom te wyjątkowe wyróżnienia.

W gronie zaproszonych gości, którzy dołączyli do gratulacji szefa wielkopolskich stróżów prawa, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.

Tegoroczni laureaci to:

„KRYSZTAŁOWA GWIAZDA  ZE WSTĘGĄ”

mł. asp. Marcin CHMIELARZ – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie - 9 lutego 2017 roku, zareagował na widok mężczyzny siedzącego na parapecie okna, z nogami zwieszonymi na zewnątrz. Funkcjonariusz wiedział, że mężczyzna ten leczył się psychiatrycznie oraz miał za sobą nieudaną próbę samobójczą. Po wejściu do mieszkania, zastał członków rodziny, którzy wskazali pomieszczenie, w którym znajdował się mężczyzna. Szybko i zdecydowanie wciągnął mężczyznę do wnętrza mieszkania i uratował mu życie.

mł. asp. Marcin KLASZCZYŃSKI, mł. asp. Adam GREMBOWSKI, sierż. sztab. Jakub KERBER i st. sierż. Leszek WYGANOWSKI – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - w nocy z 13/14 stycznia 2017 roku podjęli interwencję na os. Jana III Sobieskiego, gdzie w jednym z mieszkań zastali mężczyznę który przykładał sobie nóż do szyi. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest uzależniony od narkotyków i zażył środki psychotropowe, które popił alkoholem. Mężczyzna ten wielokrotnie powtarzał, że się zabije. Policjanci cały czas prowadzili z mężczyzną rozmowę i negocjacje, aby odwieźć go od popełnienia samobójstwa. Godzinne negocjacje funkcjonariuszy powiodły się i mężczyzna odłożył nóż, następnie został przekazany karetce pogotowia.

st. sierż. Karolina KUNKEL i st. sierż. Mateusz MAĆKOWIAK – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, z Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym -  w dniu 28 lutego 2017 roku interweniowali w Dąbrówce w związku ze zgłoszeniem dotyczącym mężczyzny, który chce popełnić samobójstwo. Z uwagi, że nikt nie otwierał drzwi funkcjonariusze przeskoczyli przez ogrodzenie i przez okno tarasowe zobaczyli leżącego we krwi mężczyznę. Policjanci bez chwili zawahania wypchnęli okno i weszli do mieszkania. Mężczyzna posiadał na lewym przedramieniu dużą ranę, którą bardzo szybko funkcjonariusze opatrzyli. Osobie udzielono pomocy przedmedycznej oraz wezwano karetkę pogotowia. Mężczyzna utracił bardzo dużo krwi i tylko dzięki reakcji policjantów udało się uratować jego życie.

sierż. szt. Piotr SOŁOHUB i st. post. Andrzej BRUD – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole - 27 luty 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencje domową na ul. Żeromskiego w Kole. Na miejscu zauważyli wydobywające się z jednego mieszkania kłęby dymu. Słysząc kaszel przebywających w środku osób podjęli decyzję o wejściu przez okno. Z zadymionego mieszkania policjanci wyprowadzili mężczyznę, następnie upewnili się czy w mieszkaniu nikt więcej nie przebywa. Przybyli na miejsce strażacy zlikwidowali źródło zadymienia. Dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji policjantów, udało się uratować życie mężczyzny.

podkom. Krzysztofa LEWANDOWSKA, sierż. sztab. Włodzimierz STARYNOWICZ i sierż. sztab. Wojciech KOWALEWSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz mł. asp. Justyna PRZYBYŁ – policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - w dniu 8 kwietnia 2017 roku, w/w policjantki pełniące dyżury negocjatorów policyjnych w swoich jednostkach, zostały skierowane przez dyżurnego Policji w Pile, na ulicę Wojska Polskiego, gdzie na 9 piętrze z budynku wystają nogi mężczyzny. Na miejsce został również wysłany w/wym. patrol policjantów. Negocjatorzy natychmiast przystąpili do negocjacji z mężczyzną, który w pewnym momencie nawet wisiał trzymając się rękoma za parapet. Mężczyzna rozmawiał tylko z negocjatorkami, a funkcjonariuszom nie kazał nawet podchodzić. W pewnym momencie policjantki wykorzystały moment nieuwagi niedoszłego samobójcy i wciągnęły go przy pomocy policjantów na teren klatki schodowej. Szybka i zdecydowana interwencja mundurowych uratowała mu życie.

asp. sztab. Michał WOJTKOWIAK – dowódca plutonu w Oddziale Prewencji Policji w Poznaniu – 23 stycznia 2017 roku, funkcjonariusz podjął interwencję z polecenia Dyżurnego KMP w Poznaniu na ul. Łaskarza, gdzie kobieta chce popełnić samobójstwo – wyskoczyć z okna budynku. Policjant po przybyciu na miejsce, bez zbędnego namysłu i przy pomocy innych policjantów z OPP będących z nim na miejscu, wszedł niepostrzeżenie do budynku. Następnie wykorzystując nieuwagę zdesperowanej kobiety podbiegł do niej od tyłu, chwycił ją za pas i wciągnął z parapetu na klatkę schodową. Swoim zdeterminowanym działaniem i odwagą nie dopuścił do tragedii.

sierż. sztab. Grzegorz KOKOCIŃSKI i mł. asp. Krzysztof SZCZESIAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole - 15 marca 2017 roku, funkcjonariusze udaremnili próbę samobójczą 16-letniej dziewczynki. Policjanci zauważyli jak nastolatka wbiega na torowisko przed zbliżającym się pociągiem i zmierzała w jego kierunku. Mundurowi pobiegli za nią i w ostatnim momencie siłą ściągnęli ją z torów kolejowych. Dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji, nie doszło do tragedii.

st. sierż. Sebastian WALENDOWSKI, sierż. Mateusz KORDYLAS i st. asp. Mariusz MATELSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 24 kwietnia 2017 roku, funkcjonariusze przyjechali na interwencję domową, w trakcie której ujawnili, że mężczyzna stoi na dachu i krzyczy, że skoczy. Policjanci bez zbędnej zwłoki, zaczęli rozmawiać z tym mężczyzną oraz powiadomili inne służby. Rozmowy mundurowych z tym obywatelem dały rezultaty, i po kilkudziesięciu minutach udało się przekonać go do zejścia z dachu. Gdy 39-latek wszedł na parapet, policjanci złapali go za ubrania i wciągnęli do pokoju. Opanowanie funkcjonariuszy przyczyniło się do uratowania życia ludzkiego.

mł. asp. Daniel KUJAWSKI, sierż. sztab. Paweł MAŁECKI, asp. sztab. Wojciech ROSSOCHACKI, st. sierż. Tomasz SIKORA – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - 7 lipca 2017 roku, policjanci zostali wysłani do próby samobójczej w Hucie Szklanej w Czarnkowie. Na miejscu policjanci zastali karetkę pogotowia oraz mężczyznę, który trzymał nóż przy gardle. Po dwóch godzinach rozmowy z desperatem, policjanci wykorzystali moment nieuwagi tego mężczyzny, podbiegli do niego, odebrali mu nóż oraz obezwładnili. Zdecydowana interwencja policjantów zapobiegła tragedii.

sierż. sztab. Patryk FORNAL i mł. asp. Robert PASZCZYŃSKI – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 21 lutego 2017 roku, w centrum Kalisza, funkcjonariuszy zatrzymał jeden z przechodniów i poinformował o leżącej na ziemi starszej kobiecie. Po podjęciu interwencji funkcjonariusze natychmiast podjęli czynności reanimacji krążeniowo-oddechowej 77-letniej mieszkanki Kalisza. Po przywróceniu czynności życiowych kobieta została przekazana ratownikom medycznym.

st. sierż. Michał KAŁUŻNY i st. sierż. Grzegorz RYBAK – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 8 lipca 2017 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję w stosunku do osoby, który chce popełnić samobójstwo. Na miejscu, w centrum Kalisza, funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który w ręku trzymał nóż a na szyi miał założoną pętlę. Mundurowi podjęli spokojną rozmowę z desperatem, w trakcie tej rozmowy osoba się uspokoiła, a kiedy nadarzyła się okazja – błyskawicznie obezwładnili niedoszłego samobójcę i tym samym uratowali mu  życie.

st. sierż. Damian MELLER, sierż. sztab. Piotr PRZYBYLSKI i st. sierż. Robert NAWROT – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 25 czerwca 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencję do jednego z mieszkań w Pleszewie. Dojeżdżając na miejsce interwencji zauważyli jak mężczyzna siedzi na parapecie okiennym z nogami na zewnątrz. Desperat siedział na trzecim piętrze i trzymał w ręce nóż, którym wykonywał ruchy w kierunku twarzy i szyi. Funkcjonariusze weszli do mieszkania i podjęli próbę negocjacji. W pewnym momencie mężczyzna wykonał ruch, który wskazywał, że wyskoczy. Mundurowi widząc to, podbiegli do niego i w ostatnim momencie chwycili mężczyznę, po czym wciągnęli do wnętrza mieszkania. Desperata przekazano ratownikom medycznym.

asp. sztab. Adam OWCZARZAK – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie -  12 września 2016 roku, w/wym. funkcjonariusz w trakcie wykonywania nocnych skoków spadochronowych usłyszał wołanie o pomoc. Osobą potrzebującą pomocy okazał się już nieprzytomny pracownik ochrony, który doznał zawału serca. Przy pomocy obecnego na miejscu urządzenia AED doprowadził do powrotu czynności życiowych ratowanego. Następnie karetka pogotowia zabrała mężczyznę do szpitala. Wykorzystując doskonałe wyszkolenie oraz determinację doprowadził do uratowania życia mężczyzny.

asp. sztab. Adam OWCZARZAK – policjant Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - 2 czerwca 2017 roku, policjant, zauważył nieprzytomnego mężczyznę leżącego na trawie wzdłuż linii brzegowej jeziora Winiary. Funkcjonariusz natychmiast przystąpił do czynności ratunkowych, następnie przekazał osobę przybyłej na miejsce załodze pogotowia ratunkowego. Dzięki właściwej reakcji i postawie policjanta udało się uratować ludzkie życie.

asp. Sebastian BIROS – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - w dniu 23 lipca  2017 roku, funkcjonariusz w czasie wolnym od służby, zauważył jak w jednym z domów na ul. Sienkiewicza w Krzyżu Wlkp., przez okno wydobywają się kłęby czarnego dymu. Policjant natychmiast pobiegł powiadomić lokatorów. Wewnątrz domu panowało duże zadymienie, a wszyscy domownicy spali. Po obudzeniu wszystkich osób polecił im pozostać w pokojach, a gdy ustalił źródło pożaru - niesprawna lodówka - ugasił je. Funkcjonariusz pozostał na miejscu do czasu całkowitego wyeliminowania zagrożenia. Dzięki prawidłowej reakcji policjanta udało się zapobiec tragedii.

asp. sztab. Ryszard BŁASZCZAK, asp. sztab. Arkadiusz ŻABIEREK i sierż. sztab. Leszek KASPRZYK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - 27 marca 2017 roku, policjanci zauważyli jak w jednym z bloków na IV piętrze, przy ulicy Pułaskiego w Słupcy, wydobywają się kłęby dymu oraz ogień. Funkcjonariusze powiadomili Dyżurnego KPP w Słupcy o tym zdarzeniu oraz podjęli czynności ratunkowe. Z budynku ewakuowali mieszkańców. Z mieszkania, z którego wydobywał się pożar, z uwagi na wysoką temperaturę oraz zadymienie, nie udało się dostać do wnętrza. Słownie przekazali osobie, która była w środku, żeby udała się na balkon. Strażakom tę osobę udało się ściągnąć na dół przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Następnie policjanci z innego mieszkania wyprowadzili kolejne dwie osoby, które były podtrute czadem i słaniały się na nogach. Funkcjonariusze narażając własne życie przyczynili się do uratowania życia innych ludzi.

asp. sztab. Dariusz NOWICKI, st. sierż. Daniel ŁAGUTOCZKIN i st. sierż. Daniel MARSZAŁKOWSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - 20 sierpnia 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencję do miejsca zamieszkania osoby, która chce popełnić samobójstwo. Na miejscu nikt nie otwierał drzwi, a po wybraniu numeru telefonu zgłaszającego policjanci usłyszeli dzwoniący w środku telefon. Osoba przebywająca wewnątrz nie otworzyła drzwi, a policjanci podejrzewając realne zagrożenie dla życia i zdrowia, podjęli decyzję o wybiciu szyby w oknie domu. Po wejściu do środka na schodach zastali mężczyznę, który krzyczał w ich kierunku, że idzie się powiesić na strych. Policjanci obezwładnili mężczyznę i przekazali przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia.

asp. Mirosław KACZMAREK i asp. sztab. Marcin MENES – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie - 5 sierpnia 2017 roku, policjanci zauważyli przy skrzyżowaniu ulic w centrum Leszna, jak mężczyzna wisi z pętlą na szyi na gałęzi drzewa. Funkcjonariusze natychmiast podbiegli do desperata, unieśli ciało mężczyzny do góry, podnieśli pętlę, a następnie udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdecydowana i szybka reakcja mundurowych pozwoliła na uratowanie życia ludzkiego.

st. sierż. Maciej GLINKOWSKI i st. sierż. Łukasz GÓRA – referenci Komendy Powiatowej Policji w Śremie - 21 maja 2017 roku, policjanci zostali wysłani na interwencje domową, gdzie kobieta chce wyskoczyć z balkonu. Na miejscu mundurowi, przechodząc przez sąsiedni balkon, udaremnili kobiecie samobójstwo.

„KRYSZTAŁOWA GWIAZDA ” – EDYCJA  2017

st. asp. Krzysztof SZAMBORSKI – policjant z Komendy Powiatowej Policji  w Jarocinie - 5 października 2016 roku w Jarocinie wskoczył w pełnym umundurowaniu do stawu i przyciągnął do brzegu topielca. Następnie wyciągnął mężczyznę z wody i udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej, tym samym ratując mu życie.

sierż. sztab. Tomasz LATAŃSKI i st. sierż. Tomasz WYŻNIKIEWICZ – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie - 30 września 2016 roku na ternie miasta Kępno, w/w funkcjonariusze bez chwili zawahania udzielili pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, u którego zatrzymały się funkcje życiowe. Gdyby nie natychmiastowa akcja reanimacyjna w postaci masażu serca i sztucznego oddychania, mężczyzna nie miałby szans na przeżycie.

st. sierż. Leszek WOJTKOWIAK – policjant z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie - 15 listopada 2016 roku, będąc na urlopie nad jeziorem w miejscowości Witosław, wyciągnął z wody tonącego mężczyznę. Natychmiastowe działania policjanta zapobiegły tragedii.

asp. sztab. Paweł Stanisław WALENCIAK i sierż. sztab. Paulina PRZYBYŁ – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu - 17 grudnia 2016 roku udali się na interwencję domową do miejscowości, gdzie mężczyzna  w wyniku nieszczęśliwego wypadku miał wbity nóż w szyję. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do podjęcia czynności ratowniczych starając się zatamować krwawienie. Po ustabilizowaniu czynności życiowych mężczyzna został przekazany załodze karetki pogotowia.

kom. Agnieszka BORNIKOWSKA – policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Chodzież - 4 stycznia 2017 roku pełniła służbę na stanowisku kierowania KPP w Chodzieży. W sposób profesjonalny, przez telefon, udzieliła pomocy matce - nieprzytomnego 8-letniego dziecka. Poszkodowane dziecko miało silny atak padaczkowy i dzięki prawidłowej reakcji policjantki udało się zapobiec tragedii.

asp. sztab. Marek MADAJ – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu - 3 lutego 2017 roku, funkcjonariusz przejeżdżając przez Nowy Tomyśl zauważył kłęby dymu wydobywające się z wnętrza jednej z kamienic. Pomimo gęstego i dławiącego dymu policjant wszedł do środka. Wewnątrz podwórza leżał mężczyzna, który miał przygniecioną nogę wózkiem widłowym. Silnik tego pojazdy był włączony, a olej wylewał się na silnik powodując silne zadymienie, co w konsekwencji groziło zapaleniem. Policjant pomógł wyciągnąć mężczyznę. Następnie na miejsce dotarła karetka pogotowia, której przekazano poszkodowanego.  

mł. asp.  Marcin KLASZCZYŃSKI, mł. asp. Adam GREMBOWSKI, sierż. sztab. Jakub KERBER i st. sierż. Leszek WYGANOWSKI – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu -  w nocy z 13/14 stycznia 2017 roku, policjanci ze stanu Komisariatu Policji Poznań-Północ, podjęli interwencję na os. Jana III Sobieskiego, gdzie w jednym z mieszkań zastali mężczyznę który przykładał sobie nóż do szyi. W trakcie interwencji funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest uzależniony od narkotyków i zażył środki psychotropowe, które popił alkoholem. Mężczyzna ten wielokrotnie powtarzał, że się zabije. Policjanci cały czas prowadzili z mężczyzną rozmowę i negocjacje, aby odwieźć go od popełnienia samobójstwa. Godzinne negocjacje funkcjonariuszy powiodły się i mężczyzna odłożył nóż, następnie został przekazany karetce pogotowia.

st. sierż. Karolina KUNKEL i st. sierż. Mateusz MAĆKOWIAK – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - w dniu 28 lutego 2017 roku interweniowali w Dąbrówce w związku ze zgłoszeniem dotyczącym mężczyzny, który chce popełnić samobójstwo. Z uwagi, że nikt nie otwierał drzwi funkcjonariusze przeskoczyli przez ogrodzenie i przez okno tarasowe zobaczyli leżącego we krwi mężczyznę. Policjanci bez chwili zawahania wypchnęli okno i weszli do mieszkania. Mężczyzna posiadał na lewym przedramieniu dużą ranę, którą bardzo szybko funkcjonariusze opatrzyli. Osobie udzielono pomocy przedmedycznej oraz wezwano karetkę pogotowia. Mężczyzna utracił bardzo dużo krwi i tylko dzięki reakcji policjantów udało się uratować jego życie.

sierż. sztab. Rafał SKRZYPCZAK i st. post. Mateusz CZAJKOWSKI – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 6 luty 2017 roku, na trasie wojewódzkiej 184, pomiędzy miejscowościami Napachanie a Mrowino, w/wym. funkcjonariusze byli świadkami wypadku drogowego, w którym kierujący pojazdem wpadł w poślizg i dachował. Pojazd stanął w płomieniach, a policjanci gaśnicami ugasili pożar, następnie wyciągnęli pasażerów z auta. Działania mundurowych przyczyniły się do uratowania życia dwóch osób.

sierż. szt. Michał KACZMAREK i sierż. szt. Tomasz KUCAL – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie -  21 lutego 2017 roku, z polecenia Dyżurnego KMP w Koninie, udali się na interwencję, gdzie mężczyzna miał próbować popełnić samobójstwo. Na miejscu funkcjonariusze w trakcie przeczesywanie terenów leśnych zauważyli mężczyznę, który siedział na torowisku. Gdy mężczyzna ten zauważył podbiegających policjantów położył się na torach i chwycił się szyny. Funkcjonariuszom udało się ściągnąć desperata, gdy pociąg był ok. 50 metrów przed desperatem. Policjanci narażając własne życie uratowali mężczyznę.

st. sierż. Piotr WOJCIESZAK i st. post. Andrzej BRUD – policjant z Komendy Miejskiej Policji w Koninie i policjant z Komendy Powiatowej Policji w Kole -  13 stycznia 2017 roku, z polecenia Dyżurnego KPP w Kole, udali się na interwencje do miejscowości w gminie Koło. Na miejscu interweniujący policjanci zauważyli częściowo palący się budynek mieszkalny. Funkcjonariusze ustalili, że wewnątrz budynku znajdują się osoby i nie bacząc na zagrożenie własnego życia, weszli do środka. W wyniku tych działań, z wnętrza budynku, wyprowadzili łącznie 4 osoby.

sierż. szt. Piotr SOŁOHUB i st. post. Andrzej BRUD – referent i policjant Komendy Powiatowej Policji w Kole - 27 lutego 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencje domową na ul. Żeromskiego w Kole. Na miejscu zauważyli wydobywające się z jednego mieszkania kłęby dymu. Słysząc kaszel przebywających w środku osób podjęli decyzję o wejściu przez okno. Z zadymionego mieszkania policjanci wyprowadzili mężczyznę, następnie upewnili się czy w mieszkaniu nikt więcej nie przebywa. Przybyli na miejsce strażacy zlikwidowali źródło zadymienia. Dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji policjantów, udało się uratować życie mężczyzny.

sierż. Mariusz OSTROWSKI i st. post. Adam BRZEZIŃSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole - 30 listopada 2016 roku, funkcjonariusze wspólnie pełnili służbę na terenie gminy Koło. Oficer Dyżurny wysłał wspomniany patrol na interwencje domową. Na miejscu policjanci zauważyli za balustradą zewnętrznej kondygnacji pierwszego piętra budynku mieszkalnego osobę wiszącą na lince. Bez chwili zawahania policjanci wbiegli na balkon, odcięli mężczyznę i udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. W wyniku podjętych działań udało się przywrócić czynności życiowe. Następnie mężczyznę do szpitala zabrała karetka pogotowia.

sierż. Robert PAZOŁA i sierż. Bartosz JANASIK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu - 25 grudnia 2016 roku, funkcjonariusze podjęli interwencję, w związku ze zgłoszeniem o głośnej muzyce w mieszkaniu.  Nikt nie reagował na pukanie oraz ich dzwonienie. Kiedy policjanci chwycili za klamkę, okazało się że drzwi są otwarte. Gdy weszli do środka zobaczyli młodego mężczyznę wiszącego na karniszu. Funkcjonariusze podbiegli do niego, jeden z policjantów podtrzymywał go za nogi a drugi odciął sznur. 24-latek nie stracił czynności życiowych, ale gdyby nie zdecydowana reakcja funkcjonariuszy, na pewno doszłoby do tragedii.

sierż. Robert KIRPA i sierż. sztab. Andrzej MAJEWSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie -  31 marca 2017 roku, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że mężczyzna chce popełnić samobójstwo. W drodze na miejsce zauważyli uchylone skrzydło bramy garażowej oraz wystające nogi. Po otwarciu bramy zauważyli mężczyznę w pozycji półsiedzącej, który miał na szyi zaciśniętą linkę. Funkcjonariusze natychmiast odcięli linkę i podjęli czynności ratowania życia. Po przywróceniu funkcji życiowych, mężczyznę przekazali karetce pogotowia.

podkom. Krzysztofa LEWANDOWSKA, sierż. sztab. Włodzimierz STARYNOWICZ i sierż. sztab. Wojciech KOWALEWSKI – specjalista, referent, asystent Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz mł. asp. Justyna PRZYBYŁ – asystent Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - w dniu 8 kwietnia 2017 roku, w/w policjantki pełniące dyżury negocjatorów policyjnych w swoich jednostkach, zostały skierowane przez dyżurnego Policji w Pile, na ulicę Wojska Polskiego, gdzie na 9 piętrze z budynku wystają nogi mężczyzny. Na miejsce został również wysłany w/wym. patrol policjantów. Negocjatorzy natychmiast przystąpili do negocjacji z mężczyzną, który w pewnym momencie nawet wisiał trzymając się rękoma za parapet. Mężczyzna rozmawiał tylko z negocjatorkami, a funkcjonariuszom nie kazał nawet podchodzić. W pewnym momencie policjantki wykorzystały moment nieuwagi niedoszłego samobójcy i wciągnęły go przy pomocy policjantów na teren klatki schodowej. Szybka i zdecydowana interwencja mundurowych uratowała mu życie.

podinsp. Roman MŁODZIŃSKI – policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i mł. asp. Andrzej NOWAK – policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 7 maja 2017 roku, na terenie gminy Swarzędz w/wym. policyjni negocjatorzy zostali wezwani do mężczyzny, który chodzi po dachu domu i próbuje popełnić samobójstwo. Obywatel ten był bardzo agresywny i nerwowy. Podjęta rozmowa przez mundurowych uspokoiła mężczyznę i po kilku godzinach negocjacji, mężczyzna wspólnie z policjantami zszedł z dachu. Działania funkcjonariuszy zakończyły się sukcesem i uratowano ludzkie życie.

sierż. Tomasz Jakub WYSOCKI – policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu -  10 marca 2017 roku policjant interweniował w Tulcach, gdzie prawdopodobnie doszło do próby samobójczej mężczyzny. Po wejściu do mieszkania, funkcjonariusz ujawnił leżącego w łazience nieprzytomnego mężczyznę z widocznymi, głębokimi cięciami na stopach, które obficie krwawiły. Policjant natychmiast rozpoczął działania ratunkowe, profesjonalnie opatrzył rany i ułożył nieprzytomnego mężczyznę w pozycji gwarantującej wysokie ułożenie nóg. Następnie osobę przekazał zespołowi pogotowia ratunkowego.

sierż. sztab. Grzegorz KOKOCIŃSKI i mł. asp. Krzysztof SZCZESIAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole -  w dniu 15 marca 2017 roku, funkcjonariusze udaremnili próbę samobójczą 16-letniej dziewczynki. Policjanci zauważyli jak nastolatka wbiega na torowisko przed zbliżającym się pociągiem i zmierzała w jego kierunku. Mundurowi pobiegli za nią i w ostatnim momencie siłą ściągnęli ją z torów kolejowych. Dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji, nie doszło do tragedii.

st. sierż. Bartosz CHMIEL i sierż. Maciej KUBIAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - w dniu 27 grudnia 2016 roku, funkcjonariusze przyjechali na miejsce wypadku, gdzie auto osobowe uderzyło w mur. Drzwi były zakleszczone, a w środku znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Policjanci mając na uwadze życie i zdrowie mężczyzny uwięzionego wewnątrz pojazdu, usunęli zakleszczone drzwi i wydostali mężczyzną z auta. Obywatel nie oddychał, policjanci natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po około 5 minutach przywrócono mężczyźnie funkcje życiowe, następnie osobę przekazano karetce pogotowia.

st. sierż. Sebastian WALENDOWSKI, sierż. Mateusz KORDYLAS i st. asp. Mariusz MATELSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 24 kwietnia 2017 roku, funkcjonariusze przyjechali na interwencję domową, w trakcie której ujawnili, że mężczyzna stoi na dachu i krzyczy, że chce popełnić samobójstwo. Policjanci bez zbędnej zwłoki zaczęli rozmawiać z tym mężczyzną oraz powiadomili inne służby. Rozmowy mundurowych z desperatem dały rezultaty, i po kilkudziesięciu minutach, udało się przekonać go do zejścia z dachu. Gdy 39-latek wszedł na parapet, policjanci złapali go za ubrania i wciągnęli do pokoju.

st. sierż. Marcin KOWALCZYK i sierż. Adrian BEZULSKI – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu -  1 maja 2017 roku, w miejscowości Głuchowo w/w policjanci udzielali pomocy mężczyźnie, który osunął się w autobusie z fotela i spadł na podłogę. Z mężczyzną tym nie było żadnego kontaktu, nie ruszał się oraz nie dawał oznak życia. W wyniku podjętej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, po kilku minutach zostały przywrócone mu czynności życiowe. Dzięki prawidłowej reakcji policjantów udało się zapobiec tragedii.

sierż. sztab. Przemysław KRECZMER i st. post. Krzysztof HOFFMANN – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach - 28 maja 2017 roku, policjanci pełnili wspólnie służbę i z polecenia dyżurnego udali się na interwencję domową. We wskazanym mieszkaniu od osoby zgłaszającej interwencję funkcjonariusze otrzymali informację, że w jednym z pokoi jest awanturująca się kobieta. Policjanci przez dziurkę od klucza zauważyli w tym pokoju kobietę, która w jednej ręce trzymała nóż, przykładając sobie go do nadgarstka nacinając naskórek. Mundurowi wyważyli drzwi od tego pokoju, podbiegli do kobiety uniemożliwiając jej dalsze okaleczanie. Przy użyciu siły fizycznej obezwładnili kobietę i odebrali jej nóż

mł. asp. Krzysztof KWIATKOWSKI i sierż. Michał WOJCIECHOWSKI – policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu - 5 czerwca 2017 roku, policjanci jechali radiowozem na Mistrzostwa Plutonów do Szkoły Policji w Słupsku. W trakcie przejazdu funkcjonariusze podjęli czynności ratowania życia uczestnika wypadku drogowego w miejscowości Gwda Mała. Motocyklista w tym wypadku miał amputowaną nogę. Gdyby nie natychmiastowa pomoc medyczna policjantów, mężczyzna by się wykrwawił. Profesjonalne założenie opatrunków oraz posiadanej stazy, a także właściwe przeszkolenie i umiejętności reagowania w sytuacji kryzysowej pozwoliły na uratowanie życia ludzkiego.

sierż. sztab. Rafał FRĄSZCZAK, st. sierż. Marcin ANDRZEJCZAK, st. post. Michał LISIAK i st. post. Adrian Cieślak – policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu - w dniu 22 kwietnia 2017 roku, policjanci pełnili służbę na terenie miasta Poznania. Z polecenia Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, udali się na interwencję na Plac Wielkopolski do jednego z mieszkań, gdzie osoba ma popełnić samobójstwo. Funkcjonariusze  bez chwili zawahania pobiegli pod wskazany adres i w jednym z pokoi, zauważyli młodego mężczyznę z założoną pętlą z kabla elektrycznego na szyi, wiszącego na futrynie. Wspólnie policjanci podtrzymywali mężczyznę a sierż. Marcin Andrzejczak odciął kabel. Gdyby nie dynamiczna interwencji mundurowych, doszło by do tragedii.

st. sierż. Oskar FORECKI i st. sierż. Krzysztof PRZYBYŁKO – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile - 22 czerwca 2017 roku, funkcjonariusze udali się z polecenia Dyżurnego KPP w Pile na interwencję do młodego mężczyzny, który po kłótni z bliską osobą zagroził, że odbierze sobie życie. Na miejscu interwencji policjanci zastali mężczyznę siedzącego na parapecie okna. Mieszkanie znajdowało się na trzecim piętrzę budynku. Desperat widząc policjantów oświadczył w ich kierunku, lepiej żeby nie podchodzili. Mundurowi wykorzystując chwilę nieuwagi mężczyzny, obezwładnili go i zdjęli z parapetu.

sierż. sztab. Artur NICPOŃ – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile - 23 czerwca 2017 roku, policjant miał dzień wolny i wychodząc ze swojego mieszkania, usłyszał odgłosy wołania o pomoc. Taka sytuacja zaniepokoiła mundurowego i natychmiast postanowił odnaleźć miejsce, z którego dochodzą odgłosy. Wołanie o pomoc wychodziło z jednego z mieszkań na parterze. Z uwagi, że drzwi od tego mieszkania były zamknięte, a kontakt z osobą wewnątrz mieszkania był utrudniony, funkcjonariusz wrócił do swojego mieszkania, wyszedł na balkon i przechodząc przez kilka balkonów wszedł przez uchylone okno do mieszkania sąsiadki. W mieszkaniu policjant znalazł 76-letnią kobietę leżącą na podłodze. Kobieta zakrztusiła się pokarmem i zasłabła. Policjant na miejsce wezwał karetkę pogotowia, która zaopiekowała się starszą panią.

st. post. Kamil Dominik KUBIAK – policjant z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu - 5 lipca 2017 roku, policjant będąc po służbie wracał do miejsca zamieszkania, był świadkiem wypadku drogowego w miejscowości Gonice. Funkcjonariusz widząc zdarzenie natychmiast podjął czynności udzielania pomocy ofiarom wypadku. Policjant wybił szybę w pojeździe i z jego wnętrza wyciągnął dwie osoby, następnie udzielił im pierwszej pomocy przedmedycznej. Z uwagi na wyciekające płyny eksploatacyjne z pojazdu, odłączył zasilanie w pojeździe i rozpoczął akcję gaśniczą. Dzięki właściwej reakcji i postawie policjanta udało się uratować ludzkie życie.

sierż. sztab. Rafał NIEMCZEWSKI, sierż. Jakub SKOWROŃSKI, sierż. sztab. Sylwia DURA, st. sierż. Szymon REMBOWICZ, mł. asp. Dawid WOJTKOWIAK, sierż. sztab. Mateusz LEŚNIEWSKI, sierż. sztab. Adam JAROSZ, sierż. Mateusz TOMKOWIAK – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu -  29 czerwca 2017 roku Poznaniu na ul. Ratajczaka, w/w funkcjonariusze prowadzili czynności dotyczące pożaru kamienicy. Policjanci byli pierwsi na miejscu zdarzenia i przeprowadzali ewakuację mieszkańców, następnie gasili pożar. Dzięki zaangażowaniu oraz odwadze narażając własne życie i zdrowie uratowali domowników oraz zapobiegli poważniejszym zniszczeniom kamienicy. 

mł. asp. Daniel KUJAWSKI, sierż. sztab. Paweł MAŁECKI, asp. sztab. Wojciech ROSSOCHACKI, st. sierż. Tomasz SIKORA – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie - 7 lipca 2017 roku, policjanci zostali wysłani do próby samobójczej w Hucie Szklanej w Czarnkowie. Na miejscu policjanci zastali karetkę pogotowia oraz mężczyznę, który trzymał nóż przy gardle. Po dwóch godzinach rozmowy z desperatem, policjanci wykorzystali moment nieuwagi tego mężczyzny, podbiegli do niego, odebrali mu nóż oraz obezwładnili. Zdecydowana interwencja policjantów zapobiegła tragedii.

mł. asp. Mariusz KLIM – policjant z Komendy Powiatowej Policji we Wolsztynie - 27 czerwca 2017 roku, policjant przeprowadził interwencję na prośbę kobiety, która zgłosiła, że wewnątrz mieszkania znajduje się jej chory ojciec, z którym nie ma kontaktu. Policjant podjął decyzję o wejściu do mieszkania, znajdującego się na czwartym piętrze bloku mieszkalnego. Z uwagi że drzwi były zamknięte, przez balkon sąsiada przedostał się do mieszkania wskazanego mężczyzny. Wewnątrz ujawnił nieprzytomnego obywatela, niedającego oznak życia. Dzielnicowy natychmiast udzielił pomocy przedmedycznej oraz wezwał na miejsce karetkę pogotowia.

mł. asp. Paweł PONIEWSKI i asp. sztab. Sebastian BŁASZYK – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu -  w lipcu 2017 roku, interweniowali w Poznaniu na os. Stare Żegrze, gdzie kobieta weszła na rusztowanie 11 piętrowego bloku i zagroziła że popełni samobójstwo, jak ktoś się zbliży. Po długich rozmowach z w/w policyjnymi negocjatorami, dobrowolnie zeszła z rusztowania. Następnie kobieta została przekazana karetce pogotowia.

st. sierż. Rafał ŻALIK – policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu -  29 grudnia 2016 roku, policjant będąc poza służbą, na odcinku drogi Ziółkowo-Bodzewo, zauważył samochód leżący w rowie kołami do góry. Funkcjonariusz natychmiast zjechał na pobocze i pobiegł na miejsce zdarzenia. Samochód będący na poboczu dachował, a wewnątrz znajdował się uwięziony mężczyzna. Drzwi od kierowcy były zakleszczone, a policjant dostał się do wnętrza pojazdu tylnymi drzwiami. Funkcjonariusz uwolnił kierowcę i po wyciągnięciu z auta, podjął czynności ratunkowe. Następnie osobę przekazano przybyłej na miejsce karetce pogotowia.

st. sierż. Jarosław TAJER – policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu -  w dniu 18 kwietnia 2017 roku, policjant realizował czynności dotyczące zatrzymania kobiety poszukiwanej Europejskim Nakazem Aresztowania. W pewnym momencie kobieta źle się poczuła i prosiła o przyjazd karetki pogotowia. Przed przyjazdem karetki kobieta upadła, straciła przytomność i doszło do zatrzymania u niej oddechu. Funkcjonariusz przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w wyniku czego kobiecie wróciły funkcje życiowe. Do czasu przyjazdu karetki pogotowia policjant sprawował nadzór i monitorował stan zdrowia kobiety, dbając o jej bezpieczeństwo.

st. sierż. Lesze BIEGAŃSKI i sierż. Marek SZWANKOWSKI – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 9 listopada 2017 roku, funkcjonariusze interweniowali w stosunku do nastoletnie chłopaka, który stał za balustradą 8-piętrowego bloku i groził, że popełni samobójstwo. Po pojawieniu się na miejscu karetki pogotowia i straży pożarnej, jeden z policjantów wraz z ratownikiem medycznym pozostał przy desperacie, natomiast drugi policjant udał się ze strażakami do mieszkania znajdującego się poniżej. Gdy chłopiec puścił się trzymanej balustrady, policjant wraz z ratownikiem medycznym chwycili go za ręce, a znajdujący się piętro niżej mundurowi wciągnęli go do mieszkania.

sierż. sztab. Patryk FORNAL i mł. asp. Robert PASZCZYŃSKI –  policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 21 lutego 2017 roku, w centrum Kalisza, funkcjonariuszy zatrzymał jeden z przechodniów i poinformował o leżącej na ziemi starszej kobiecie. Po podjęciu interwencji funkcjonariusze natychmiast podjęli reanimację krążeniowo-oddechową 77-letniej mieszkanki Kalisza. Po przywróceniu czynności życiowych kobieta została przekazana ratownikom medycznym.

mł. asp. Tomasz KASPRZAK – policjant Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 27 czerwca 2017 roku, w nocy funkcjonariusz interweniował wobec 27-letniego mieszkańca Kalisza, który chciał skoczyć z mostu. Kiedy mężczyzna stał za zewnętrzną częścią balustrady, interweniujący policjant chwycił go i uniemożliwił desperacki skok. Następnie osobę przekazano karetce pogotowia.

sierż. Michał KAŁUŻNY i st. sierż. Grzegorz RYBAK – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu - 8 lipca 2017 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję w stosunku do osoby, która chce popełnić samobójstwo. Na miejscu w centrum Kalisza, funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który w ręku trzymał nóż, a na szyi miał założoną pętlę. Mundurowi podjęli spokojną rozmowę z desperatem. W trakcie tej rozmowy osoba się uspokoiła, a kiedy nadarzyła się okazja – policjanci błyskawicznie obezwładnili niedoszłego samobójcę.

mł. asp. Olimpia Irena KUBIŃSKA i sierż. sztab. Damian GRELAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie - w lipcu 2017 roku, w/w policjant pełnił służbę na stanowisku kierowania Komendy Powiatowej Policji w Złotowie, w pewnym momencie odebrał telefon od mężczyzny, który poinformował go, że zamierza popełnić samobójstwo. Policjant podjął rozmowę z tym mężczyzną, aby nie tracić z dzwoniącym telefonicznego kontaktu. W pewnym momencie na stanowisko kierowania weszła policjantka i rozpoznała głos mężczyzny. Dalsza rozmowa z mężczyzną pozwoliła uzyskać informacje, gdzie prawdopodobnie znajduje się ten desperat. Funkcjonariusze pojechali w ustalone miejsce. Patrolując teren zauważyli unoszące się kłęby dymu nad jedną z posesji. Natychmiast tam się udali i zauważyli płonącą przyczepę kampingową, w której wnętrzu znajdował się mężczyzna. Drzwi od przyczepy kampingowej były zaryglowane. Po wyłamaniu jednego z okien, udało się funkcjonariuszom wydostać desperata z zadymionego wnętrza. Następnie udzielono pierwszej pomocy przedmedycznej i przekazano przybyłej załodze karetki pogotowia.

st. sierż. Damian MELLER, sierż. sztab. Piotr PRZYBYLSKI i st. sierż. Robert NAWROT – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 25 czerwca 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencję do jednego z mieszkań w Pleszewie. Dojeżdżając na miejsce interwencji zauważyli jak mężczyzna siedzi na parapecie okiennym z nogami na zewnątrz. Desperat siedział na trzecim piętrze i trzymał w ręce nóż, którym wykonywał ruchy w kierunku twarzy i szyi. Funkcjonariusze weszli do mieszkania i podjęli próbę negocjacji. W pewnym momencie mężczyzna wykonał ruch, który wskazywał, że wyskoczy. Mundurowi widząc to, podbiegli do niego i w ostatnim momencie chwycili mężczyznę, po czym wciągnęli do wnętrza mieszkania. Desperata przekazano ratownikom medycznym, a działania podjęte przez policjantów przyczyniły się do uratowania życia ludzkiego.

st. sierż. Damian MELLER, st. sierż. Sebastian WALENDOWSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie - 7 sierpnia 2017 roku w nocy, funkcjonariusze zauważyli mężczyznę który siedział na chodniku. Na pytanie co tutaj robi, odpowiedział do interweniujących policjantów, że chce się podpalić. Mężczyzna ten w prawej ręce trzymał butelkę z cieczą o zapachu benzyny. Natomiast w lewej ręce trzymał zapalniczkę, którą próbował zapalić. Obywatel rozlał na siebie benzynę i próbował się podpalić, w tym momencie policjanci wytrącili mężczyźnie butelkę z benzyną i go obezwładnili. Następnie desperata przekazano karetce pogotowia.

sierż. sztab. Karol JARZYŃSKI i st. sierż. Paweł KONIECZNY – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - 1 marca 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencję domową, gdzie miało dojść do próby samobójczej. Na miejscu policjanci zastali zamknięte drzwi, bez chwili zastanowienia, siłowo otwarli drzwi od pomieszczenia. Wewnątrz zauważyli wiszącego na sznurze mężczyznę. Natychmiast odcięli pętlę i podjęli czynności ratunkowe, w wyniku których osobie przywrócono funkcje życiowe. Przeprowadzone czynności ratunkowe przez policjantów przyczyniły się do uratowania życia ludzkiego.

st. post. Dorota SZCZYŻAŃSKA i sierż. Mariusz OSTROWSKI – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole - w dniu 24 marca 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencję zleconą przez Dyżurnego KPP w Kole, na wiadukt nad autostradą A2. Na miejscu policjanci zastali stojącego za balustradą, młodego mężczyznę. Mundurowi podjęli próbę nawiązania z nim kontaktu, wtedy oświadczył, że chce popełnić samobójstwo. Podjęta rozmowa z tym mężczyzną przyniosła pozytywne rezultaty. Interweniujący policjanci przybliżyli się do desperata, chwycili go za ręce i przeprowadzili na drugą stronę balustrady.

kom. Michał BRYL – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole - w dniu 19 listopada 2016 roku, funkcjonariusz będąc Dowódcą Nieetatowego Zespołu ds. Negocjacji Policyjnych, podjął czynności wobec desperata. 37-letni mężczyzna stał na gzymsie budynku mieszkalnego na wysokości ok. 5 metrów nad ziemią i założył sobie na szyje pętle linki, który drugiej koniec przymocował do konstrukcji dachu budynku. W wyniku podjętych negocjacji sprowadzono z gzymsu osobę a następnie przekazano załodze karetki pogotowia. Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji, uratowano życie mężczyzny.

st. asp. Marek LEWANDOWSKI i mł. asp. Łukasz KRUCZEK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wągrowcu - 27 czerwca 2017 roku, funkcjonariusze podjęli interwencję domową w miejscowości Skoki. Według osób, które zgłaszały interwencję wewnątrz mieszkania, miała znajdować się 88-letnia kobieta, z którą nie było kontaktu i obawiano się o jej życie. Policjanci podjęli decyzję o wyważeniu drzwi wejściowych, a wewnątrz zauważyli starszą kobietę leżącą na podłodze. Funkcjonariusze natychmiast podjęli czynności ratunkowe, a następnie kobietę przekazali karetce pogotowia. Dzięki natychmiastowemu zareagowaniu przez Policjantów, udało się uratować ludzkie życie. 

asp. sztab. Ryszard BŁASZCZAK, asp. sztab. Arkadiusz ŻABIEREK i sierż. sztab. Leszek KASPRZYK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy - 27 marca 2017 roku, policjanci zauważyli jak w jednym z bloków na IV piętrze, przy ulicy Pułaskiego w Słupcy, wydobywają się kłęby dymu oraz ogień. Funkcjonariusze powiadomili Dyżurnego KPP w Słupcy o tym zdarzeniu oraz podjęli czynności ratunkowe. Z budynku ewakuowali mieszkańców. Z mieszkania z którego wydobywał się pożar, z uwagi na wysoką temperaturę oraz zadymienie, nie udało się dostać do wnętrza. Słownie przekazali osobie, która była w środku, żeby udała się na balkon. Strażakom tą osobę udało się ściągnąć na dół przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Następnie policjanci z innego mieszkania wyprowadzili kolejne dwie osoby, które były podtrute czadem i słaniały się na nogach.

asp. sztab. Dariusz NOWICKI, st. sierż. Daniel ŁAGUTOCZKIN i st. sierż. Daniel MARSZAŁKOWSKI – asystent, dzielnicowy i referent Komend Powiatowej Policji w Słupcy - 20 sierpnia 2017 roku, funkcjonariusze udali się na interwencję wobec osoby, która chciała popełnić samobójstwo. Na miejscu nikt nie otwierał drzwi, a po wybraniu numeru telefonu z którego dzwonił mężczyzna policjanci usłyszeli dzwoniący telefon. Osoba przebywająca wewnątrz nie otworzyła drzwi, a policjanci podejrzewając realne zagrożenie dla życia i zdrowia, podjęli decyzję o wybiciu jednej z szyb w oknie domu. Po wejściu do środka na schodach strychowych zastali mężczyznę, który krzyczał w ich kierunku, że idzie targnąć się na własne życie. Policjanci obezwładnili mężczyznę i przekazali przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia.

asp. Mirosław KACZMAREK i asp. sztab. Marcin MENES – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie - 5 sierpnia 2017 roku, policjanci zauważyli przy skrzyżowaniu ulic w centrum Leszna, jak mężczyzna wisi z pętlą na szyi na gałęzi drzewa. Funkcjonariusze natychmiast podbiegli do tego desperata, unieśli ciało mężczyzny do góry, zdjęli pętlę a następnie udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdecydowana i szybka reakcja mundurowych pozwoliła na uratowanie życia ludzkiego.

sierż. sztab. Daniel KLIMECKI – dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Kępnie - w dniu  15 lutego 2017 roku, funkcjonariusz odnalazł zaginioną 67-letnią kobietę. Starsza pani miała problemy ze zdrowiem, a znajdowała się w jednym z duktów leśnych. Należy dodać, że był to okres zimowy, a temperatura powietrza spadła poniżej 0 stopni Celsjusza. Policjant swoim zaangażowaniem uratował życie zaginionej kobiety. Ten sam policjant w dniu  16 maja 2017 roku, podjął interwencję w stosunku do osoby, która chce popełnić samobójstwo skacząc z wiaduktu.  Policjant rozpoczął rozmowę z niedoszłym samobójcą i zaczął się do niego zbliżać. W pewnym momencie, wykorzystując chwilę uwagi tego mężczyzny, policjant złapał go za ręce i przy pomocy innych osób, które to zdarzenie obserwowały, ściągnął desperata z wiaduktu.

sierż. Kinga KUROSZ – policjantka z Komendy Powiatowej Policji we Wolsztynie -  21 lipca 2017 roku, policjantka została wysłana na wypadek drogowy na trasie K-32. Funkcjonariuszka na miejscu podjęła czynności reanimacyjne leżącego na jezdni nieprzytomnego mężczyzny. Policjantka udzielała pomocy kilkanaście minut do przyjazdu karetki pogotowia.

sierż. Piotr KARLIŃSKI i st. sierż. Mariusz MATUSZAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie - 2 listopada 2016 roku, funkcjonariusze zostali wysłani na interwencję, gdzie mężczyzna miał się powiesić. We wskazanej piwnicy policjanci znaleźli wiszącego na skórzanym pasku mężczyznę. Mundurowi natychmiast oswobodzili desperata z pętli i przystąpili do reanimacji. Po kilku minutach udało się przywrócić funkcje życiowe u osoby. Policjanci uratowali życie desperata.

st. sierż. Maciej GLINKOWSKI i st. sierż. Łukasz GÓRA – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie - 21 maja 2017 roku, policjanci zostali wysłani na interwencje domową, gdzie kobieta chce wyskoczyć z balkonu. Mundurowi na miejscu przechodząc przez sąsiedni balkon udaremnili kobiecie samobójstwo.

st. sierż. Rafał ŚCIGAŁA i st. post. Maciej SOWIZDRZAŁ – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu - 5 października 2017 roku, funkcjonariusze pełnili wspólnie służbę na terenie miasta Poznania. Z polecenia Dyżurnego KMP w Poznaniu udali się na interwencję domową, gdzie kobieta potrzebowała pomocy. Pani, która prosiła o pomoc, czekała przed wejściem do budynku i oświadczyła, że jej  konkubent najprawdopodobniej chce zrobić sobie krzywdę. Drzwi od wskazanego mieszkania były zamknięte, a spod nich wydobywał się dym. Mundurowi bez chwili zastanowienia podjęli decyzję o wyważeniu drzwi. Wewnątrz mieszkania zadymienie było tak silne, że dopiero podczas drugiego wejściu udało się odnaleźć tego mężczyznę i wyciągnąć w bezpieczne miejsce. Funkcjonariusze w wyniku tej interwencji byli hospitalizowani.

sierż. sztab. Piotr RZEPECKI, st. asp. Witold SOBKOWIAK – policjanci  z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie - 1 października 2017 roku, funkcjonariusze przejeżdżali przez jedną z miejscowości i  wtedy z jednej z posesji, usłyszeli krzyki wołania o pomoc. Natychmiast udali się w miejsce, z którego było słychać wołanie. Wewnątrz mieszkania było bardzo dużo śladów krwi, a na tapczanie leżał mężczyzna. Okazało się, że osoba uszkodziła rękę - szlifierką kątową. Policjanci natychmiast udzielili mężczyźnie pomocy i zatamowali krwawienie. Ustalono, że nie ma wolnej karetki, która by mogła przyjechać po poszkodowanego. Wobec powyższego policjanci podjęli decyzję o przewiezieniu rannej osoby do Szpitala w Lesznie. Niezwłocznie podjęta akcja udzielania pierwszej pomocy przyczyniła się do uratowania życia mężczyźnie.

asp. Krzysztof SUCHORZEWSKI, st. sierż. Krystian LITWIN, post. Wojciech CHOLEWA, i post. Natalia AUGUSTYNIAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. - 17 września 2017 roku, policjanci zostali wysłani na interwencję domową w Ostrowie Wlkp., gdzie syn zgłaszającej zamknął się w garażu i groził popełnieniem samobójstwa. Na miejscu znaleziono list pożegnalny. Asp. Suchorzewski pałką typu „Tonfa” wybił szybę w oknie, następnie mundurowi odcięli wiszącego desperata. Sprawdzono funkcję życiowe i udzielono pomocy medycznej. Mężczyzna przeżył dzięki szybkiemu, przemyślanemu i zdecydowanemu działaniu policjantów.

st. post. Patrycja STRUMIŃSKA i sierż. sztab. Maciej SZYMCZAK – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. - w dniu 20 kwietnia 2017 roku, policjanci udali się na interwencję domową w Ostrowie Wlkp. Na miejscu interwencji zauważyli stojącego w oknie mieszkania mężczyznę, który krzyczał że wyskoczy przez okno. Po dostaniu się do środka, policjantom udało się chwycić desperata i wciągnąć do mieszkania.

mł. asp. Łukasz JUSZCZAK i asp. Paweł STRZYŻ – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. - 20 listopada 2016 roku, funkcjonariusze podjęli interwencję wobec  mężczyzny, który dziwnie się zachowywał. Osoba trzymała w rękach plastikową butelkę i widząc mundurowych  oblała się substancją znajdującą się w środku, a następnie próbowała się podpalić. Funkcjonariusze obezwładnili mężczyznę i nie dopuścili do jego podpalenia.

post. Sławomir PYRZANOWSKI i sierż. Robert PIECZKO – policjant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - 20 września 2017 roku funkcjonariusze zostali wysłani na interwencję, gdzie mężczyzna miał się powiesić. Na miejscu świadkowie wskazali leżącego już na podłodze mężczyznę i oświadczyli, że przed chwilą go odcięli. Z uwagi na brak wyczuwalnych oznak życiowych, policjanci podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową desperata. Po kilkunastu minutach reanimacji, na miejsce przybyła karetka pogotowia. Ratownicy stwierdzili, że zostały przywrócone u osoby funkcje życiowe.

st. sierż. Szymon REMBOWICZ, st. sierż. Daniel LUHM i st. sierż. Mateusz SIKORA – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu -  w dniu 13 listopada 2017 roku,  funkcjonariusz w czasie wolnym, spacerując ulicami Starego Miasta w Poznaniu, usłyszeli krzyki wołania o pomoc. Osoba wskazana przez przechodniów miała dokonać zgwałcenia w rejonie. Policjanci obezwładnili, a następnie zatrzymali sprawcę.

 

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.88 MB)

Powrót na górę strony