Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o kradzieże transformatorów z zarzutami i policyjnymi dozorami

Data publikacji 15.12.2017

Trzech mężczyzn w wieku od 23 do 44 lat zatrzymali policjanci prewencji wołomińskiej komendy. Jak ustalili funkcjonariusze w listopadzie i grudniu br. Adam G., Krzysztof W. i Henryk K. dokonali uszkodzenia czterech transformatorów energetycznych, z których następnie zabrali w celu przywłaszczenia uzwojeń miedzianych, powodując tym samym zakłócenie działania sieci energetycznej oraz straty łączne w kwocie blisko 76 tys. złotych. Cała trójka już usłyszała zarzuty uszkodzenia infrastruktury telekomunikacyjnej za co kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora rejonowego w Wołominie Adam G. i Krzysztof W. zostali też objęci policyjnymi dozorami. Henryk K. przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze.

Kryminalni wołomińskiej komendy oraz policjanci prewencji prowadzili w ostatnim czasie czynności zawiązane z kradzieżami na terenie powiatu wołomińskiego transformatorów energetycznych. Jak ustalili policjanci do kradzieży dochodziło przeważnie w godzinach nocnych, a sprawcy oprócz kradzieży całych transformatorów, kradli również ich wyposażenie wykonane z metali kolorowych, głównie miedzi i aluminium.

Kilka dni temu tuż przed 4:00 rano policjanci otrzymali sygnał o kradzieży transformatora w Wołominie przy ul. 1go Maja. Niemal natychmiast udali się tam policjanci prewencji. Po przybyciu na miejsce zlokalizowali słup energetyczny, a przy nim zrzucony na ziemię i zniszczony transformator. Jak ustali funkcjonariusze z transformatora skradziono uzwojenie miedziane.

Podejrzewając, że sprawcy tego czynu mogą znajdować się jeszcze w pobliżu miejsca popełnienia przestępstwa, policjanci postanowili sprawdzić pobliski teren. Już po chwili ich uwagę zwróciło ciemne audi stojące kilkaset metrów dalej, oraz trzy osoby wychodzące z zalesionego terenu, które wsiadły następnie do pojazdu i szybko odjechały. Policjanci zatrzymali samochód do kontroli i przystąpili do legitymowania mężczyzn oraz sprawdzenia pojazdu.

Wewnątrz pojazdu policjanci wyczuli silny zapach oleju i smaru, charakterystycznego dla urządzeń energetycznych, w tym transformatorów. Dodatkowo ubrania mężczyzn były brudne i poplamione. Podejrzewając, że 23, 33 i 44-latek mogą mieć bezpośredni związek z uszkodzonym kilka minut wcześniej transformatorem zostali zatrzymani i trafili do policyjnej celi. Podczas przeszukania miejsca, z którego mężczyźni wychodzili policjanci ujawnili ukryte trzy elementy uzwojenia pochodzące z transformatora.

Przesłuchania Adama G., Krzysztofa W. i Henryka K. oraz przeprowadzone wizje lokalne w miejscach gdzie doszło w listopadzie i grudniu do podobnych zdarzeń, pozwoliły policjantom na przedstawienie im łącznie 4 zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko mieniu, w tym zniszczenia mienia i kradzieży wyposażenia 4 transformatorów, powodując tym samym zakłócenie działania sieci energetycznej oraz straty łączne w kwocie blisko 76 tys. złotych.

Decyzją prokuratora rejonowego w Wołominie 23-letni Adam G. i 33-letni Krzysztof W. zostali objęci policyjnymi dozorami. Trzeci z mężczyzn w trakcie przesłuchania od razu przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał się karze. Kodeks karny za tego typu przestępstwo przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak zapowiadają funkcjonariusze to nie koniec sprawy i zatrzymań. Teraz sprawdzane są jeszcze inne miejsca, gdzie dochodziło do podobnych kradzieży i miejsca gdzie mężczyźni mogli sprzedawać skradzione przedmioty.


ts/eszs

  • Miiejsce kradzieży elementów transformatora
  • Miejsce kradzieży elementów transformatora
  • Miejsce kradzieży elementów transformatora
  • Miejsce kradzieży elementów transformatora
  • miejsce kradzieży elementów transformatora
Powrót na górę strony