Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w gang

Data publikacji 18.12.2017

Policjanci CBŚP, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą pseudokibiców jednego z klubów sportowych. Jej członkowie są podejrzani o przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu, wolności i wiarygodności dokumentów oraz przemyt i handel środkami odurzającymi. Do sprawy zatrzymano siedem osób, w tym podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą. Wśród zatrzymanych są osoby przeciwko, którym prowadzone jest postępowanie w sądzie za udział w grupie przestępczej działającej w latach 2008-2011.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu SPAP KWP w Katowicach zatrzymali siedem osób podejrzanych o udział w  zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie wywodzili się ze środowiska pseudokibiców jednego z klubów sportowych. Grupa była bardzo hermetyczna, a jej rozbicie było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu i doświadczeniu policjantów z Zarządu w Katowicach CBŚP. Według ustaleń policjantów działała od co najmniej końca października 2014 roku do grudnia 2017 roku na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz miast takich jak Chorzów, Katowice, Łódź czy Kraków. Członkowie tej grupy są podejrzani m.in. o rozboje, pobicia, oszustwa w mieniu znacznej wartości, przemyt oraz handel substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi, a nawet o uprowadzenie.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie tej grupy w 2015 roku mogli uprowadzić dla okupu biznesmena metodą na policjanta. Od ofiary sprawcy zażądali okupu w wysokości 700 tysięcy złotych.

Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy dokonywali rozbojów przy użyciu niebezpiecznego narzędzia, pobić członków innych konkurencyjnych grup przestępczych oraz kibicowskich. Przykładem może być zorganizowanie na terenie województwa śląskiego w 2015 roku tzw. ustawki z kibicami węgierskiego klubu sportowego, którzy w ramach rozgrywek europejskich jechali na mecz swojego klubu do Poznania.

Niektórzy członkowie grupy są podejrzani także o oszustwa, w tym oszustwa znacznej i wielkiej wartości w obrocie gospodarczym, polegających na zakładaniu fikcyjnych firm na tzw. słupy, dzięki którym, wyłudzano towary oraz pieniądze od innych przedsiębiorców z terenu całego kraju, a także podatek VAT. Zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą przedstawiono Maciejowi M.

Wśród zatrzymanych są osoby, które w przeszłości na przełomie lat 2008/2011, były podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej rekrutującej się z członków bojówki pseudokibiców klubu sportowego, która zajmowała się napadami rabunkowymi oraz włamaniami do sejfów na terenie całego kraju. Grupa ta została rozbita na przełomie lat 2010-2011 przez policjantów CBŚ i KWP w Katowicach. Sprawa znalazła swój epilog w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, gdzie jest aktualnie rozpatrywana.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Film Ponowne uderzenie w gang pseudokibiców klubu sportowego

Pobierz plik Ponowne uderzenie w gang pseudokibiców klubu sportowego (format mp4 - rozmiar 9.79 MB)

Powrót na górę strony