Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia w sprawie korupcji inspektorów rybołówstwa morskiego

Data publikacji 03.01.2018

Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Szczecinie zakończyli czynności w sprawie dotyczącej korupcyjnej działalności inspektora rybołówstwa morskiego. Jest to jeden z wątków sprawy, w której podejrzani są obecnie byli funkcjonariusze zatrudnieni w Okręgowym Inspektoracie Rybołówstwo Morskiego w Szczecinie.

Śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zostało wszczęte w październiku 2015 r. na podstawie materiałów uzyskanych w wyniku pracy operacyjnej policjantów z KWP w Szczecinie.

Rok po wszczęciu postępowania policjanci zatrzymali 3 osoby, w tym 2 inspektorów rybołówstwa morskiego, wobec których zastosowane w tamtym czasie zostały tymczasowe areszty.

Obecnie w sprawie jest kilka wątków, a jeden z nich ma już swój finał. Przeciwko jednemu z podejrzanych inspektorów, który wykonywał swoje obowiązki w porcie został skierowany do sądu akt oskarżenia. Jeden z byłych już inspektorów, 47-letni mężczyzna usłyszał w sumie 38 zarzutów, m.in. chodzi o przyjmowanie łapówek w postaci ryb różnych gatunków od armatorów i szyprów kutrów rybackich w zamian za niedopełnienie obowiązków polegających na rzetelnej weryfikacji limitów poławianych ryb. Proceder ten miał trwać od grudnia 2014 do maja 2015 roku.

Oprócz inspektora aktem oskarżenia objęte zostały jeszcze 4 osoby. Zarzucono im wręczenia korzyści majątkowej albo złożenie obietnicy udzielenia takich korzyści głównemu oskarżonemu.

Akt oskarżenia to zakończenie jednego z wątków prowadzonego śledztwa dotyczącego zachowań korupcyjnych byłych inspektorów OIRM w Szczecinie. Policjanci nadal wykonują czynności w głównej sprawie, w której oprócz oskarżonych jest 5 mężczyzn, zarzuty usłyszało 26 osób, którym zarzucono ponad 165 czynów przestępczych.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony