Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podziękowania od niemieckich policjantów za zatrzymanie groźnego zabójcy

Data publikacji 09.01.2018

Funkcjonariusze z Zespołu poszukiwań Celowych KWP w Szczecinie w kwietniu 2017r. namierzyli i zatrzymali 43-latka podejrzanego o podwójne zabójstwo, do którego doszło na terenie Niemiec. Teraz policjanci z bawarskiej jednostki z Weilheim w geście koleżeńskiego podziękowania zrobili niespodziankę i przesłali plakat publikowany wówczas w Polsce z wizerunkami poszukiwanych wraz ze swoimi „autografami”.

Śledczy z Niemiec po zabójstwie, do którego doszło w Weilheim docenili pracę Polskich policjantów, którzy pomagali im w zatrzymaniu podejrzewanego o brutalne zabójstwo i jego wspólników.

Przypomnijmy, niemieccy policjanci ustalili, że jednym ze sprawców zbrodni jest 43-latek, który pochodzi z zachodniopomorskiego. Mając takie informacje do KWP w Szczecinie przyjechali śledczy z Weilheim zajmujący się tą sprawą. Nawiązana została bezpośrednia współpraca z policjantami z Zespołu Poszukiwań Celowych.

Gdy niemieccy śledczy przyjechali do Szczecina, mieli jedynie wiedzę, że tylko jeden ze sprawców jest Polakiem. Było pewne, że ścigany mężczyzna nie był sam, a w zabójstwie i rabunku pomagały mu inne osoby.

Dzięki wspólnej pracy kryminalnych z obu stron granicy ustalono, że wspólnicy są również narodowości polskiej i pochodzą z naszego województwa. Po zbrodni uciekli i ukrywali się w Polsce. Zaraz po tym nasi operacyjni namierzyli dwóch wspólników głównego podejrzanego Roberta P., z których jeden zatrzymany został w Szczecinie, drugi w Rzeszowie. Trzeci - główny podejrzany -  został zatrzymany przez szczecińskich policjantów na Osiedlu Bukowym. Tego mężczyznę było najtrudniej namierzyć gdyż zmieniał swój wizerunek, zapuścił włosy oraz brodę i zaczął nosić okulary. Stosował niekonwencjonalne metody ukrywania się.

Pracujący nad sprawą policjanci podejrzewali, że mężczyzna  ma broń.  Dlatego zatrzymanie musiało zostać zaplanowane w taki sposób aby było bezpieczne nie tylko dla policjantów zaangażowanych w działania ale przede wszystkim dla potencjalnych osób postronnych oraz ewentualnych osób towarzyszących poszukiwanemu.

Po zatrzymaniu go okazało się, że 43-latek spodziewał się zatrzymania. Aby się przed min bronić wyposażył się w taser oraz kilka kardzidży.

Wszyscy zatrzymani w tej sprawie zostali przekazani stronie niemieckiej.

 

podkom. Mirosława Rudzińska

Więcej o sprawie na: http://www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/aktualnosci/10125,Poszkiwani-za-podwojne-zabojstwo-w-Niemczech-zatrzymani.html?search=629489

Powrót na górę strony