Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zielonogórzanie nie dali się oszukać „NA POLICJANTA”

Data publikacji 09.02.2018

W powiecie zielonogórskim znów grasowali oszuści próbujący wyłudzić pieniądze przez telefon. W czwartek (8 lutego) próbowali okraść trzy kobiety wmawiając im, że policjanci prowadzą tajną akcję przeciwko oszustwom metodą „na wnuczka”. Na szczęście nikt nie dał się nabrać, a zielonogórzanki powiadomiły Policję.

Po raz kolejny ostrzegamy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze dzwoniąc przez telefon i podając się za członka rodziny w kłopotach lub ostatnio za policjanta, który prowadzi „tajną akcję” przeciwko oszustwom metodą na wnuczka. Dzwoniący oszust poleca wypłacić pieniądze i oddać je na przechowanie „policjantowi”, który się po nie zgłosi. Perfidni przestępcy wybierają na swoje ofiary osoby starsze, które tracą w ten sposób oszczędności całego życia. Pierwsze połączenie jest zawsze przez telefon stacjonarny. Kilkoro zielonogórzan odebrało w czwartek (8 lutego) przed południem telefony stacjonarne w swoich domach. Dzwoniący podawał się za policjanta z CBŚ, który prowadzi tajną akcję przeciwko oszustwom metodą „na wnuczka”. Oczywiście zasugerował „sprawdzenie” tej informacji pod numerem 997 – wybierając go w trakcie prowadzonej rozmowy. Jest to oczywista bzdura, bo wtedy nie wykonuje się nowego połączenia tylko oszuści zmieniając głos przedstawiają się jako „dyżurny Policji”. Na szczęście publikowane w mediach informacje oraz komunikaty Policji pomogły ustrzec się przed oszustwem osobom, które odebrały wczoraj podejrzane telefony. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze został powiadomiony przez dziewięcioro mieszkańców miasta o podejrzanych telefonach.

UWAGA!

- Policjanci nie angażują do swoich akcji osób cywilnych.

- Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo.

- Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

- Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 997.

Więcej informacji na stronie: http://www.oszustwanawnuczka.pl/

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony