Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali seniorów metodą "na policjanta"

Specjalnie powołana grupa policjantów Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie wytypowała i zatrzymała na Śląsku dwóch podejrzanych o wyłudzenie od seniorki ze Szczecina znacznej kwoty metodą „na policjanta”. Zatrzymani mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Wrocławscy policjanci z komendy miejskiej zatrzymali mężczyznę, który okradał starsze osoby. Sprawca podawał się za policjanta okazując fałszywą legitymację. Podejrzany informował swoje ofiary, że prowadzi czynności w związku z poszukiwaniem narkotyków, dlatego sprawdzał pomieszczenia i rzeczy osobiste seniorów kradnąc im w ten sposób pieniądze.

Jak wynika z ustaleń, oszuści zadzwonili do starszej pani kilka tygodni temu. Podali się za policjantów i poinformowali, że środki finansowe kobiety są zagrożone. Musi je wypłacić z banku i przekazać funkcjonariuszom. Kobieta zmanipulowana przez przestępców w sumie wypłaciła z kilku lokat swoje oszczędności i przekazała rzekomym funkcjonariuszom blisko 220 tysięcy złotych. Niestety dopiero po fakcie seniorka zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa i powiadomiła o tym prawdziwych policjantów.

Sprawą zajęli się kryminalni z KMP w Szczecinie oraz grupa funkcjonariuszy z KWP w Szczecinie. Ten zespół na co dzień analizuje i prowadzi czynności wykrywcze odnośnie oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”.

Skrupulatnie zbierane informacje doprowadziły w tym tygodniu do zatrzymań. Doszło do nich na terenie województwa śląskiego, w Jaworznie. Przy wsparciu policjantów KWP w Katowicach zachodniopomorscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 42 lat. Zostali oni przewiezieni do Szczecina, gdzie w Prokuraturze Rejonowej Szczecin Niebuszewo usłyszeli zarzut oszustwa.

Sąd w oparciu o zebrany materiał dowodowy zdecydował o najsurowszym środku zapobiegawczym wobec obu podejrzanych - tymczasowym areszcie. Policjanci uznają sprawę za rozwojową.

Na kanwie tej historii kolejny raz przestrzegamy przed działającymi w opisany sposób oszustami i przypominamy, że PRAWDZIWI POLICJANCI NIGDY NIE ŻĄDAJĄ przekazania jakichkolwiek PIENIĘDZY w toku prowadzonych działań.

***

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 36-latka, który okradał starsze osoby. Policjanci prowadząc działania operacyjne ustalili, że w lutym br. na terenie stolicy Dolnego Śląska nieznany wówczas sprawca podając się za policjanta kradł starszym osobom pieniądze. Funkcjonariusze wytypowali i zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewali o tego typu przestępstwa.

Okazał się nim 36-letni mieszkaniec Wrocławia. Proceder polegał na tym, że mężczyzna okazując fałszywą legitymację policyjną miał rzekomo prowadzić czynności w związku ze sprawą narkotykową. W tym celu sprawdzał pomieszczenia oraz rzeczy osobiste pokrzywdzonych, aby zobaczyć czy nie ma tam rzekomo nielegalnych substancji. W trakcie tych zdarzeń okradał starsze osoby zabierając im gotówkę.

Straty w tej sprawie szacowane są na kwotę, co najmniej 15 tys. złotych. Do tej pory funkcjonariusze udowodnili mężczyźnie 3 tego typu czyny. 36-letni mieszkaniec Wrocławia był już w przeszłości karany za kradzieże.

Sąd na podstawie zebranych dowodów i materiałów wydał już postanowienie o tymczasowym areszcie na okres 3 miesięcy. Przypomnijmy, że za kradzież grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Niestety w ostatnim czasie pojawiają się osoby, które podszywają się pod policjantów. Pamiętajmy, że prawdziwy funkcjonariusz powinien mieć przy sobie jednocześnie legitymację policyjną i identyfikator służbowy. Najczęściej czynności związane z przeszukaniem realizowane są przez co najmniej dwóch funkcjonariuszy. W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości zadzwońmy na numer alarmowy 997.

(KWP w Szczecinie/ KWP we Wrocławiu / mw)

 

  • wzór legitymacji policjanta
  • wzór legitymacji policjanta
Powrót na górę strony