Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Składał propozycje seksualne małoletniej. Już usłyszał zarzuty

Data publikacji 17.02.2018

Lubartowscy kryminalni wspólnie z policjantami Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie zatrzymali 24-letniego obywatela Bangladeszu. Mężczyzna za pośrednictwem komunikatora internetowego składał propozycje seksualne małoletniej mieszkance powiatu. Podejrzany usłyszał już zarzut, grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie, że można funkcjonować bez dostępu do Internetu.  Nie można zapominać jednak, że korzystanie z sieci może nieść za sobą także wiele zagrożeń, zwłaszcza dla osób małoletnich. Coraz częściej dochodzi do prób popełniania przestępstw na szkodę dzieci, gdzie istnieje prawdopodobieństwo wykorzystania seksualnego.

Policjanci garnizonu lubelskiego monitorują stale sieć by wychwycić takie zachowania, reagują na każdy sygnał i zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa. Realizacją takich spraw zajmują się policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie. Ich praca przynosi efekty. Czasami niepokojące sygnały otrzymujemy od rodziców nieletnich.

W minionym tygodniu policjanci z Lublina wspólnie z funkcjonariuszami z Lubartowa zatrzymali 24 letniego obywatela Bangladeszu. Mężczyzna za pośrednictwem komunikatora internetowego i smsów składał propozycje seksualne małoletniej mieszkance powiatu. Czujność zachowali rodzice, którzy poinformowali mundurowych o zamiarach mężczyzny.  24-latek zatrzymany został w Walentynki, na klatce schodowej, tuż przed mieszkaniem dziewczynki. Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie.

Wczoraj obcokrajowiec doprowadzony został do Prokuratury Rejonowej w Lubartowie, gdzie usłyszał zarzuty. Podejrzany będzie odpowiadał za nawiązywanie kontaktu z osobą małoletnią za pomocą systemu teleinformatycznego w celach pedofilskich i składanie propozycji obcowania płciowego.  Grozić mu może kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Mając na uwadze dobro dzieci policjanci zachęcają rodziców i opiekunów przede wszystkim do rozmów nt. istniejących zagrożeń, kontrolowania stron internetowych, jakie odwiedzają ich dzieci oraz monitorowania treści, jakie przesyłają za pośrednictwem portali społecznościowych czy innych aplikacji służących do komunikacji.

Porady dla najmłodszych użytkowników Internetu:

1.Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej dorosłej osobie.

5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary.

6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie Cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej dorosłej osobie.

7. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

8. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

9. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

10. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

11. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest surfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.

KWP w Lublinie / wsz

Powrót na górę strony