Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin: Kolejny oszust zatrzymany i aresztowany

Data publikacji 21.02.2018

W ręce lubelskich policjantów wpadł 31-letni mieszkaniec Lublina, który uczestniczył w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej od seniorów pieniądze metodą na funkcjonariusza. Mężczyzna wspólnie z trzema zatrzymanymi wcześniej osobami oszukał łącznie 8 mieszkańców naszego województwa na kwotę około 150 tys. zł. Wczoraj 31-latek został przez sąd tymczasowo aresztowany. Ponieważ wcześniej był karany za podobne przestępstwa, wkrótce odpowie w warunkach recydywy.

31-latek został zatrzymany na jednej z ulic Lublina przed kilkoma dniami. Policjanci poszukiwali go do sprawy działania zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej od seniorów pieniądze metodą na funkcjonariusza.  Wcześniej do tej sprawy mundurowi z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Lublinie zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 17, 18 i 40 lat, którzy oszukali co najmniej ośmioro mieszkańców naszego województwa.

Historia we wszystkich przypadkach była podobna. Na telefon stacjonarny mieszkańca bądź mieszkanki miasta dzwonił  mężczyzna przedstawiający się za funkcjonariusza Policji. Mundurowy informował, że prowadzi sprawę dotyczącą oszustów bankowych, którzy  z kont klientów kradną pieniądze. Z uwagi na zaplanowaną zasadzkę konieczne jest przekazanie gotówki.

W ośmiu przypadkach starsze osoby dały wiarę słowom rzekomego funkcjonariusza  i oddały gotówkę. Do przekazania dochodziło w umówionych miejscach, pod adresem zamieszkania, na ulicy, bądź przy altanie śmietnikowej. Pokrzywdzeni stracili łącznie około 150 tys. zł.

Zatrzymani wcześniej mężczyźni po usłyszeniu zarzutów zostali tymczasowo aresztowani. Wczoraj ich wspólnik - 31-letni mieszkaniec Lublina został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty oszustwa oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponieważ wcześniej był karany za podobne przestępstwa, wkrótce odpowie w warunkach recydywy. Może mu grozić kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.  Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

Przypominamy o naszej kampanii Oszustom Stop!

AK

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.25 MB)

Powrót na górę strony