Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali 5 kobiet podejrzanych o usiłowanie wyłudzenia kredytów bankowych na kwotę ponad 200 tys. zł

Data publikacji 21.02.2018

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w wyniku doskonałego rozpoznania operacyjnego połączonego z wnikliwą analizą materiału dowodowego, w minionym tygodniu zatrzymali 5 mieszkanek Krakowa w wieku od 27 do 45 lat. Kilka z nich zostało zatrzymanych w banku, w momencie kiedy starały się o przyznanie kredytów, a pozostałe w swoich mieszkaniach. Według ustaleń śledczych, sprawczynie wspólnie, w ramach wcześniej ustalonego podziału ról, usiłowały wyłudzić z placówek bankowych kredyty gotówkowe na łączną kwotę ponad 200 tys. zł.

Policjanci dowiedli, że proceder został zorganizowany przez 45- latkę, która działając jako pośrednik kredytowy, namówiła inną, posiadającą legalnie zarejestrowaną działalność gospodarczą, do  wystawiania stwierdzających nieprawdę zaświadczeń o zatrudnieniu w jej firmie. Sfabrykowane dokumenty pośredniczka dostarczała kolejno pozyskanym klientkom, które następnie udawały się do banku, aby na ich podstawie wystąpić o pożyczkę. Uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi przedsiębiorcze panie miały się dzielić.

Zatrzymane usłyszały zarzuty usiłowania oszustwa i wyłudzenia kredytu na podstawie sfałszowanych dokumentów (art. 13 § 1 kk w zw. z art. 286 § 1 kk i art. 297 § 1 kk ). Podejrzane przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i wyraziły chęć dobrowolnego poddania się karze. Wobec jednej z kobiet, organizatorki procederu przestępczego, prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Sprawczyniom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony