Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na portalu aukcyjnym prowadził nieautoryzowaną sprzedaż kluczy aktywacyjnych do oprogramowania firmy Microsoft i Adobe – 36-latek i jego partnerka zostali tymczasowo aresztowani

Data publikacji 05.03.2018

Policjanci z Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą i Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zlikwidowali nielegalną działalność polegającą na nieautoryzowanej sprzedaży - na portalu aukcyjnym Allegro – kluczy aktywacyjnych do oprogramowania firmy Microsoft i Adobe. Wartość nielegalnego oprogramowania szacuje się na co najmniej 1 mln złotych, a oszukanych osób i firm może być kilka tysięcy.

Wszystko zaczęło się w kwietniu 2015 roku, gdy policjanci przeglądając aukcje na jednym z popularnych portali internetowych zaobserwowali, że pod jednym z loginów wystawiane są do sprzedaży programy komputerowe i systemy operacyjne, a dokładnie klucze aktywacyjne – w formie elektronicznej - do systemów operacyjnych firmy Microsoft i oprogramowania firmy Adobe, po cenach niższych niż rynkowe. Dodatkowo opisy zawarte w aukcjach świadczyły o tym, że sprzedający jest oficjalnym partnerem firmy Microsoft i Adobe, a oferowane produkty są legalne.

Policyjni specjaliści postanowili dokładniej przyjrzeć się podejrzanej działalności. W tym zakresie nawiązali bardzo ścisłą współpracę z Działem Bezpieczeństwa Allegro oraz z przedstawicielem pokrzywdzonych firm. Okazało się, że konto podejrzanego o nielegalną działalność 36-latka zostało zarejestrowane na portalu aukcyjnym na dane firmy mającej swoją siedzibę na Seszelach, a rachunek bankowy umieszczony w aukcjach został założony w Irlandii. Dodatkowo logowania do konta na Allegro wskazywały na adresy IP z terenu Królestwa Hiszpanii, a dokładnie z Wysp Kanaryjskich. Policjanci ustalili także, że zgromadzone środki były przelewane na różne rachunki bankowe, m.in. także na konto 30-letniej partnerki mężczyzny, a następnie wypłacane z bankomatów.

Jak przyznają sami policjanci, sprawa była początkowo trudna do rozwiązania, gdyż wszystkie dane występujące w sieci internetowej wskazywały poza granice RP. Sprawę utrudniało także to, że kupujący byli zadowoleni, że nabyli towar po niższej cenie, który sprawnie działał, a ponadto mieli przekonanie, że zakupiony towar jest oryginalny, pomimo że kupowali klucze tylko w formie elektronicznej, które otrzymywali za pośrednictwem wiadomości email.

Zgromadzony materiał dowodowy został przekazany w 2016 roku do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, która wszczęła śledztwo w tej sprawie. Żmudna i drobiazgowa praca policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie doprowadziła do sporządzenia zarzutów z art. 116. ust 1 i 3 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 286§1 k.k., art. 305 Ustawy prawo własności przemysłowej oraz art. 299 k.k.

Z uwagi na fakt, że podejrzani nie stawiali się na wezwania prokuratury, a ich miejscem zamieszkania były Wyspy Kanaryjskie prokuratura wydała za nimi listy gończe, a następnie Europejskie Nakazy Aresztowania. W listopadzie 2017 roku para została zatrzymana na terenie Królestwa Hiszpanii, a następnie przetransportowana do Polski. W ubiegłym tygodniu w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zostały im ogłoszone zarzuty. Decyzją sądu 36-latek został aresztowany na 2 miesiące, natomiast jego o 6 lat młodsza partnerka na miesiąc.

Analiza zebranego materiału w tej sprawie pozwoli ustalić ile osób mogło zostać oszukanych oraz określić wysokość strat.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony