Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Dniu Kobiet lepszy czerwony tulipan, niż czerwona lampka alkomatu

Data publikacji 08.03.2018

Lubuski odcinek autostrady A2 był centrum policyjnych działań „Alkohol i Narkotyki”, ukierunkowanych na eliminację z dróg nieodpowiedzialnych kierowców. Policjanci podczas prowadzonych kontroli zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierujących oraz stan techniczny, zwłaszcza pojazdów ciężarowych. Niestety mundurowi ujawnili siedmiu kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. Lubuskich stróżów prawa w zapewnianiu bezpieczeństwa wspomagali funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.

Dzień Kobiet to szczególne święto w kalendarzu każdego mężczyzny, także kierowcy. 8 marca pospiesznie odwiedzamy kwiaciarnie, aby kupić jak najładniejsze bukiety róż czy tulipanów, którymi obdarujemy nasze partnerki życiowe, mamy, znajome czy koleżanki z pracy – po prostu kobiety. W tym szczególnym dniu bardziej niech towarzyszą nam czerwone róże bądź tulipany, niż czerwona lampka... alkomatu. Czerwona, która wskazuje, że zdecydowaliśmy się kierować autem, będąc pod wpływem alkoholu. Nie dopuśćmy do takiej sytuacji, że zamiast do naszych ukochanych kobiet trafimy na policyjny komisariat i będziemy odpowiadać za jazdę pod wpływem alkoholu czy innych środków psychoaktywnych. W 2017 roku na lubuskich drogach nietrzeźwi kierowcy spowodowali 35 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 52 doznało obrażeń ciała.

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących lubuscy policjanci (8 marca) prowadzili działania „Alkohol i narkotyki”, których głównym celem było eliminowanie z dróg nieodpowiedzialnych kierowców. Nieodpowiedzialnych, czyli takich, którzy decydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu czy innych środków psychoaktywnych. Akcja prowadzona była na drogach całego regionu, jednak centrum policyjnych działań był lubuski odcinek autostrady A2. To tam od wczesnego świtu pracowali policjanci drogówki i Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wlkp., którzy byli wspomagani funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. Mundurowi wyposażeni w urządzenia do sprawdzania stanu trzeźwości, narkotestery kontrolowali zmotoryzowanych, sprawdzając nie tylko stan psychofizyczny, ale również dokumenty, uprawnienia czy czas pracy kierowców. Również stan techniczny pojazdów, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo, był kontrolowany przez policjantów i funkcjonariuszy ITD. Pod czujnym okiem mundurowych znaleźli się zwłaszcza kierowcy pojazdów ciężarowych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, co czwarty pojazd (25,7%) poruszający się po drogach województwa lubuskiego to pojazd ciężarowy. Wpływ na to ma tranzytowy charakter województwa lubuskiego, które z uwagi na położenie geograficzne łączy północ z południem oraz pozostałą część Polski z Niemcami. Tym „łącznikiem” w ujęciu drogowym jest głównie autostrada A2 i droga ekspresowa S3. Dlatego tak istotny dla bezpieczeństwa na drodze jest fakt, aby kierowcy, zwłaszcza pojazdów ciężarowych byli za kierownicą trzeźwi, wypoczęci i przestrzegali przepisów prawa, a pojazdy którymi się poruszają były sprawne technicznie. Podczas działań skontrolowano trzeźwość blisko pięciu tysiącom kierujących. Niestety, policjanci ujawnili siedmiu kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod działaniem alkoholu. Zostały zatrzymane im uprawnienia do kierowania, a oni sami za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Także po drugiej stronie Odry równoległe działania na drodze E-30 (międzynarodowe oznaczenie autostrady A2) prowadzili policjanci z Niemiec.

Poziom bezpieczeństwa na drogach, oprócz wielu działań podejmowanych przez policjantów, zależy również od nas samych. To my - uczestnicy ruchu, ale również inne osoby - rodzina, znajomi, sąsiedzi mamy realny wpływ na to, czy na polskich drogach bezpiecznie. Każdy sygnał czy zgłoszenie o niebezpieczeństwie na drodze, kierowaniu po alkoholu czy w sposób zagrażający bezpieczeństwu innych użytkowników ruchu będzie traktowany priorytetowo przez lubuskich policjantów, z należytą starannością i surowością.

 

Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.44 MB)

Powrót na górę strony