Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze z Wołomina, CBŚP i KAS zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów

Data publikacji 21.03.2018

Policjanci z KPP w Wołominie, białostockiego Zarządu CBŚP oraz funkcjonariusze podlaskiej KAS, wspierani przez SPAP w Białymstoku zlikwidowali w powiecie wołomińskim nielegalną fabrykę papierosów. Mundurowi zabezpieczyli 375 tys. sztuk papierosów, kompletną linię do produkcji i pakowania papierosów oraz komponenty niezbędne do ich wytwarzania. Gdyby zabezpieczone podczas akcji wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa poniósłby straty z tytułu niezapłaconych podatków w kwocie ponad 2 milionów złotych. Do sprawy zatrzymano jedną osobę.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Wołomina oraz Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Białymstoku i funkcjonariusze z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku ustalili, że w jednej z miejscowości w gminie Jadów w powiecie wołomińskim funkcjonuje fabryka, w której nielegalne są produkowane i pakowane papierosy. Mundurowi przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Białymstoku wkroczyli do hali znajdującej się na terenie wytypowanej wcześniej posesji, likwidując przestępczy proceder.

Na miejscu funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli profesjonalne maszyny, za pomocą których produkowane były papierosy oznaczone logo znanej tytoniowej marki. W ręce mundurowych wpadło ponad 375 tys. sztuk podrabianych papierosów wraz z komponentami do ich produkcji m.in. filtrami, klejami, gilzami, bibułą papierosową oraz krajanką tytoniową w ilości około 2000 kg.

W skontrolowanej hali zabezpieczono również agregaty prądotwórcze, odkurzacze przemysłowe, wirówki, wózek widłowy oraz kompresory wykorzystywane w procesie wytwarzania nielegalnego towaru.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalna linia, której wartość rynkową szacuje się na ok. 5 mln złotych, mogła wyprodukować nawet 1 mln szt. papierosów na dobę. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że gdyby zabezpieczone podczas akcji wyroby tytoniowe trafiły na czarny rynek, Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości ponad 2 milionów złotych.

Podczas akcji zatrzymano jedną osobę. Usłyszała ona w Prokuraturze Rejonowej w Wołominie zarzuty dotyczące m.in. wytwarzania i handlu podrobionymi papierosami oraz alkoholem etylowym, nielegalnego używania znaków towarowych, a także przestępstwa skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji, za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Sprawa ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze planują kolejne zatrzymania.

asp. szt. Tomasz Sitek – oficer prasowy KPP Wołomin
kom. Iwona Jurkiewicz – rzecznik prasowy Komendanta CBŚP
asp. Maciej Czarnecki – zespół prasowy IAS w Białymstoku

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.41 MB)

Powrót na górę strony