Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukana kobieta straciła ponad 8 tys. zł

Data publikacji 22.03.2018

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach ostrzegają przed oszustami, działającymi poprzez portale społecznościowe. Najczęściej podają się oni za amerykańskich żołnierzy, przebywających na zagranicznej misji. Oszuści zdobywają zaufanie swoich ofiar po to, by naciągnąć je na duże sumy pieniędzy.

W taki właśnie sposób działał oszust, który kilka miesięcy temu „zaczepił” na jednym z portali internetowyh 44-letnią mieszkankę powiatu gorlickiego w wojeówdztwie małopolskim. Podawał się za amerykańskiego żołnierza, przebywającego na misji w Afganistanie.

Pisząc z kobietą opowiadał o sobie – zdobywał zaufanie i przyjaźń. Później, pod pretekstem przyjazdu do Polski, poprosił 44-latkę o opłacenie paczki pocztowej z jego rzeczami osobistymi. Kobieta wpłaciła ponad 8 tysięcy złotych. Po kilku dniach mężczyzna poinformował, że paczka utknęła w drodze i potrzebne są mu kolejne pieniądze – tym razem kilkanaście tysięcy dolarów amerykańskich.

Kobieta, nie dysponowała taką kwotą. Chciała wziąć kredyt, jednak czujność pracownika banku uchroniła ją przed utratą i tych pieniędzy. Kiedy okazało się, że cała historia to kłamstwo, oszukana kobieta zgłosiła sprawę policjantom.

Działania te mogą mieć charakter międzynarodowy, a sprawca lub sprawcy, używają internetowego programu tłumaczącego. Pozwala to na rozmowy z osobami wielu narodowości. „Legenda”, którą wykorzystują może nieco różnić się od przedstawionej. Wszystkie łączy jednak element wysłanej paczki, która „utknęła” gdzieś w magazynie i konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty, aby ją odzyskać.

Należy pamietać, aby o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informować Policję.

(KWP w Krakowie/ab)

Powrót na górę strony