Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze KAS i CBŚP zlikwidowali nielegalną krajalnię i magazyn tytoniu

Data publikacji 06.04.2018

Funkcjonariusze podlaskiej i lubelskiej KAS wspólnie z policjantami CBŚP zlikwidowali pod Lublinem nielegalną krajalnię oraz magazyn tytoniu. W ręce funkcjonariuszy wpadło ponad 3,5 tony tytoniu oraz urządzenie do jego przetwarzania. Gdyby ujawniony przez funkcjonariuszy nielegalny towar trafił na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 2,5 miliona złotych. Podczas akcji zatrzymano 4 osoby.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku i Lublina oraz policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że w jednej z miejscowości pod Lublinem funkcjonuje krajalnia oraz miejsce składowania tytoniu pochodzącego z nielegalnych źródeł. Mundurowi wkroczyli do wcześniej wytypowanych pomieszczeń magazynowych przerywając przestępczy proceder oraz zatrzymując cztery osoby.

W kontrolowanej hali oraz w jednym z pięciu znajdujących się na posesji samochodów funkcjonariusze znaleźli worki zawierające w sumie ponad 3,5 tony suszu tytoniowego i krajanki oraz maszyny służące do jego przetwarzania, m.in. krajalnicę oraz wagę, a także 60 litrów spirytusu niewiadomego pochodzenia.

Z ustaleń mundurowych wynika, że zabezpieczony tytoń mógł być wykorzystywany do nielegalnej produkcji papierosów. Z takiej jego ilości można wyprodukować co najmniej 3,5 miliona sztuk papierosów. Gdyby ujawniony przez funkcjonariuszy tytoń i spirytus trafił na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 2,5 miliona złotych.

Trzy zatrzymane podczas akcji osoby usłyszały już zarzuty popełnienia m.in. przestępstwa skarbowego tzw. „paserstwa akcyzowego” oraz nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych za co grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

asp. Maciej Czarnecki – Zespół prasowy IAS w Białymstoku
Marta Szpakowska – Rzecznik prasowy IAS w Lublinie
kom. Iwona Jurkiewicz – Rzecznik prasowy CBŚP

Foto, video: KAS

 • Fot.: KAS
  Fot.: KAS
 • Fot.: KAS
  Fot.: KAS
 • Fot.: KAS
  Fot.: KAS
 • Fot.: KAS
  Fot.: KAS

Film Video: KAS

Opis filmu: Video: KAS

Pobierz plik Video: KAS (format mp4 - rozmiar 27.45 MB)

Powrót na górę strony